Menemen Belediyesi Girişimcileri ‘Tek Yürek’ oldu
YUMURTALIK KİSTLERİ ( Hangi kist yumurta kisti olmayabilir?)
EHVENİŞER ŞERLERİN EN BÜYÜĞÜDÜR!
Eksik İşte
DOSTLUĞA BAK
 Menemen Belediyesi Girişimcileri ‘Tek Yürek’ oldu
Haber Tarihi : 11.03.2013 09:10:54
Menemen Belediyesi Girişimcileri ‘Tek Yürek’ oldu

Her yıl Mart ayının ilk haftası ‘Girişimcilik Haftası’ olarak adlandırılır. Menemen Belediyesi Girişimcilik Haftası etkinlikleri kapsamında son bir yıl içerisinde KOSGEB İzmir Kuzey Hizmet Merkezi ile ortaklaşa düzenlediği 6 ayrı ‘Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’nden sertifika alan 171 Girişimciyi Park Kafe’de düzenlediği kokteyl ile bir araya getirdi. Ayrıca düzenlenen tören ile son açılan kursu başarı ile tamamlayan kursiyerlerin sertifikaları da takdim edildi.

Ekonomik kalkınma ve istihdam sorunlarının çözümünün temel faktörü olan girişimciliğin desteklenmesi, yaygınlaştırılması ve başarılı işletmelerin kurulmasını sağlamak adına Menemen Belediyesi ve KOSGEB İzmir Kuzey Hizmet Merkezi Müdürlüğü işbirliğinde son bir yıl içerisinde Menemen’de 6 ayrı “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” düzenlendi.

Eğitim programını başarıyla tamamlayan İzmir’in farklı ilçelerinden 171 kursiyer ile “Girişimcilik Haftası” etkinlikleri kapsamında Menemen Belediyesi tarafından Park Kafe’de düzenlenen kokteylde bir araya geldi.

Kokteyle Menemen Beleye Başkanı Tahir Şahin, KOSGEB İzmir Kuzey Hizmet Merkezi Müdürü M. Oğuz Kılınç, İl Genel ve Belediye Meclis Üyeleri ve girişimciler katıldı.

“Engellilere el becerisi kazandırdık”

İlk olarak girişimciler adına söz alan Saime Ulukaya, deri el sanatları üzerine bir proje sunduğunu ifade ederek, “Zihinsel ve bedensel engelli öğrencilerle birlikle atık derileri günlük kullanım eşyalarına dönüştürdük. Bu konuda başkanımız bize en başından beri destek oldu. Taşhan’da bize çalışacak bir oda ve depo verdi. Şimdi bir atölye açılacak. Yine birçok sergi ve açılışlara katıldık. Kendisine çok teşekkür ediyoruz” dedi.

“Menemen’de eğitimlere daha çok önem veriliyor”

Ardından söz alan KOSGEB İzmir Kuzey Hizmet Merkezi Müdürü M. Oğuz Kılınç ise, “Girişimcilik KOSGEB olarak çok önem verdiğimiz bir konu. Ben bu açından baktığımızdan Menemen Belediyesi’ne teşekkür etmek istiyorum. Diğer ilçelere nazaran oldukça etkin bir şekilde bu eğitimlere önem vermekte. Buradan sertifika alan girişimcilerimiz çok farklı alanlarda çok değişik işletmeler kurdu. Bizi ayrıca memnun eden bir diğer konu ise kadın girişimcilerimizin oldukça fazla olması. Hepinize başarılar diliyorum açacağınız ve açtığınız işyerlerinde” diye ifade etti.

6 kurs tamam 7’incisi yolda

Son olarak söz alan Belediye Başkanı Tahir Şahin ise, “Belediyecilik sadece yol, su, kanal hizmetleri gibi çalışmaları yapmak değildir. Sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda birçok görevimiz daha var. Vatandaşlarımızın sosyal gelişimlerini sürdürmelerini sağlamak amacıyla çalışmalarımız devam ediyor. KOSGEB Müdürümüzün de bize sağladığı desteklerle 1 yıl içerisinde 6’inci kursumuzu da tamamladık. Bir sonrakini de 18 Mart’ta başlatıyoruz. Bayanlarımızın bu kurslarımıza ilgisi beni çok sevindiriyor. 171 kursiyerimizin yaklaşık 110’u bayan. Bu rakam beni çok sevindiriyor” diye ifade etti.

Girişimcileri Menemen’e davet etti

Sertifikalarını alan girişimcileri Menemen’de yatırım yapmaya davet eden Başkan Şahin, “Menemen’de yaşamak hem güzel hem de ucuz. İlçemizde iş yeri açmak diğer metropol ilçelere göre daha az maliyetle yapılabilir. Bunu hatırlatmayı kendime görev biliyorum” dedi.

KOSGEB – Menemen Belediyesi işbirliği ile yeni proje yolda

KOSGEB ile yeni bir projeye daha imza atmaya hazırlandıklarını belirten Başkan Şahin, “KOSGEB, belediyelerle işbirliği içerisinde 2 bin metrekare alana 20-30 metrekarelik dükkanlar kurarak burada girişimcilerin hayallerini hayata geçirmesi için olanak sağlayacağı yerler oluşturuyor. Bu daha İzmir’de yok. Eski bir binayı tadil ederek belediyeye verilecek 600-700 bin liralık KOSGEB desteğiyle böyle bir proje hayata geçirilebilir. Böyle güzel mekanların kazandırılması gerekiyor” diye ifade etti. 

Konuşmaların ardından 6’inci dönem KOSGEB ‘Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ kursunun sertifikaları protokol tarafından kursiyerlere takdim edildi.                                                                                            

Öte yandan Menemen Belediyesi tarafından açılan kurslar sonucunda sertifika alan kursiyerlerden 15’i tarafından işyeri açıldığı ifade edildi.

Haber: M. Hulusi YILMAZ