Menemen Ticaret Odası Girişim Seferberliği Başattı
MESAİ DIŞI ÇALIŞMA BİTTİ!
Mahkum...
23 NİSAN
KULLUK SINAVIMIZ: İHLAS VE SAMİMİYET
Menemen Ticaret Odası Girişim Seferberliği Başattı
Haber Tarihi : 25.07.2012 10:22:00
Menemen Ticaret Odası Girişim Seferberliği Başattı

Menemen Ticaret Odası ile KOSGEB ortaklığında açılan ve yaklaşık bir ay süren Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri sonunda başarılı olan 29 kursiyere Ticaret Odası yeni konferans salonunda yapılan tören ile sertifikaları verildi. Protokol tarafından yoğun ilgi gösterilen törende yeni konferans salonu davetlilerden tam not aldı.

Ticaret Odası ile KOSGEB ortaklığında açılan ve 07 - 21 Mayıs 2012 tarihleri arasında düzenlenen kurs sonunda yapılan sınavda başarılı olan kursiyerler düzenlenen tören ile sertifikalarını aldılar.

Ticaret Odası yeni konferans salonunda gerçekleşen sertifika törenine Menemen Kaymakamı Turgut Subaşı, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, KOSGEB İzmir Kuzey Hizmet Merkezi Müdürü M. Oğuz Kılınç, Emniyet Müdürü Ali Yarenoğlu, İlçe Jandarma Komutanı Yzb. Veysel Aksoy, Menemen Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Mehmet Kaplangı, Menemen Vergi Dairesi Müdürü Turan Kalınağıl, İlçe Müftüsü Birol Nurlu, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Hilmi Kurtoğlu, Esnaflar Odası Başkanı Mesut Damar, Ziraat Odası Başkanı A. Metin Karagöl, Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Sabri Kurt, Sanatkarlar Odası Başkanı Can Kahvecioğlu, Sağ Sahil Sulama Birliği Başkanı Nevzat Güven, Son Sahil Sulama Birliği Başkanı Recai Önal, SMMMO Menemen Temsilcisi Mithat Çetin, Nazar Mağazaları Sahibi ve Ticaret Odası eski Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Ahmet Ergin, Garanti Bankası Müdürü, Ticaret Odası Meclis ve Yönetim Kurulu Üyeleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, kursiyerler ve vatandaşlar katıldı. Başkan Yılmaz Güral davetlileri kapıda karşıladı.

 “Kaliteden ve hizmetten asla ödün vermeyin”

Davetlilerin salonda yerlerini almasının ardından Ticaret Odası Başkanı Yılmaz Güral kısa bir açılış konuşması yaparak, oda tarafından yapılan faaliyetlerden bahsetti. Yeni hizmet binasının alınması ve kullanıma açılması konusunda bilgi veren Güral, “Kısa zamanda çok yol kat ettik. SGM ve Trafik Tescil ve Pasaport Şubeleri buraya getirdik. Kendimize ait güzel bir hizmet binamız var. Şimdi de bu güzel konferans salonunu hizmet açtık. Bizim hizmetlerimiz devam ediyor. Bugün burada sertifika alacak arkadaşlara da naçizane bir önerim var. İnsanlara hizmet ederken kaliteden ve hizmetten hiç ödün vermemeleri gerekiyor. Bizim politikamız “Hizmetten sınır ve sinir yoktur.” Sizde aynı politika ile ticaret hayatınızı sürdürün. Hepinizin yolu açık olsun” diyerek kursiyerlere seslendi.

“Ekonominin büyümesi için güzel atılımlar”

Ardından söz alan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin ise, “Menemen’de belediye, kaymakamlık, odalar, sivil toplum kuruluşları ve halk hep bir beraberlik halinde. Bu beraberlik ile Menemen’i daha iyi yerlere getireceğimize inanıyorum. Çağdaşlaşma yolunda, ekonominin büyümesi için önemli etkenler bunlar. Burada sertifikalarını alan kursiyerlerimize de atılacakları ticaret hayatlarında başarılar diliyorum” dedi.

“Karşınıza çıkan zorluklardan yılmayın”

Sonrasında KOSGEB İzmir Kuzey Hizmet Merkezi Müdürü M. Oğuz Kılınç söz alarak, “Bugün güzel bir şey için bir araya geldik. Ben bu tip törenlere bir diploma töreni bir mezuniyet töreni olarak bakıyorum. Yeni girişimcilerimiz ticaret hayatına atılmak adına KOSGEB desteği için ilk adımlarını atıyorlar. Girişimcilik bizim önem verdiğimiz bir konu. Yeni girişimcilerin ortaya çıkmasıyla istihdama da olumlu yönde katkı sağlanıyor. 2011 yılı içinde Türkiye genelinde 60 bin kişiye bu Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ni verdik. İzmir’de ise 3 bin 500 girişimciye sertifika verdik ve bunların 300’ü şu anda kendi işletmelerini açmış durumda. Kursiyerler yaşanacak olumsuzluklara karşı direnerek asla çıktıkları yoldan vazgeçmemelidirler. Bu kursiyerlerimizin Menemen ekonomisine katkı sağlamalarını diliyor kendilerine her türlü desteği sağlayacağımızı ifade ediyorum” diye belirtti.

“Teorik eğitim tamam artık iş kurma zamanı”

Son olarak İlçe Kaymakamı Turgut Subaşı konuşmasını gerçekleştirmek üzere kürsüye davet edildi. Subaşı, “Burada sertifika alacak kursiyerlerimizin yollarının her daim açık olmasını diliyorum. Bu yeni salonun açılışını yapmak bizim için de son derece heyecan verici. Menemen’de bu tip yerlerin çoğalması aktiviteleri de beraberinde getiriyor. Bu güzel salonlara gelen güzel insanlar güzel şeylerin peşinden koşmanın heyecanını yaşıyor. Bu girişimcilik kurslarımız kaymakamlık bünyesinde düzenlenmekte. Belediyemiz ve diğer sivil toplum kuruluşlarımız da düzenlemekte. Önümüzdeki dönemde İŞKUR ile yaptığımız protokol gereği bu kurslarımızı açacağız ve katılan kursiyerlerimize de 20 TL para verilecek. Talep olduğu sürece bu tip kurslarımızı sürekli açacağız. Fakat benim kursiyerlerimizden istediğim artık bu işi pratiğe dökme zamanı geldi. Kursiyerlerimiz ile birlikte bir iş yeri açmak şu anki hedefim. Umarım tüm kursiyerlerimiz alanlarında başarılı birer girişimci halini alırlar” diyerek konuşmasını tamamladı.

Konuşmaların ardından İlçe Müftüsü Birol Nurlu tarafından hem yeni konferans salonunun açılışı için hem de sertifika alacak kursiyerlerin hayrına bir hayır duası okundu.

Nazar Mağazaları Sahibi ve Ticaret Odası eski Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Ahmet Ergin ise söz alarak Ticaret Odasını çalışmalarından dolayı kutladı ve kursiyerlere başarı dileklerinde bulundu.

Sonrasında kursiyerler adına söz alan Melike Şeker ise kendilere destek veren Ticaret Odası Başkanı Yılmaz Güral’a teşekkür etti.

Ardından Başkan Yılmaz Güral ve kurs hocası Murat Taşkın’a kursiyerler tarafından hazırlanan birer plaket takdim edildi.

Programın sonunda kursiyerler sertifikaları protokolün elinden tek tek sahneye çağırılarak aldı. Kursiyerlerin heyecanı gözlerden kaçmadı.

Sertifika töreninin ardından program sonlandırılırken davetlilere kokteyl ikram edildi.

Haber: Ali Rıza KEMER – Hulusi YILMAZ

,