AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel; ...
YUMURTALIK KİSTLERİ ( Hangi kist yumurta kisti olmayabilir?)
EHVENİŞER ŞERLERİN EN BÜYÜĞÜDÜR!
Eksik İşte
DOSTLUĞA BAK
 AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel; ...
Haber Tarihi : 19.11.2012 09:17:03
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel; ...

“Mağduru oynayarak muhalefet yapıyorlar”

Menemen AK Parti Kasım ayı İlçe Danışma Meclisi Toplantısı geçtiğimiz Cuma günü Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonu’nda yapıldı. Yoğun ilginin olduğu toplantıya katılan AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel, ‘Bütünşehir’ yasasına karşı çıkan CHP ve MHP’yi işaret ederek, “Muhalefet partili belediyelerde mağdur edebiyatı var. Borç edebiyatı var.’ Ben çözeceğim’ diye geldin. Seçilince ne oldu. Madem gerekçeler ortaya koyacaktın neden aday oldu. Şimdi de belediyelerin gelirini arttıracak bu yasaya karşı çıkıyorlar. Sürekli mağduru oynayarak muhalefet yapıyorlar” dedi.

Her ay gerçekleşen İlçe Danışma Meclisi Toplantısı’nın bir yenisi Menemen Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel, AK Parti İzmir Milletvekili Nesrin Ulema,  İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay, Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Kenan Çakar,  Menemen İlçe Başkanı Arif Kuran, il yöneticileri, Çiğli, Karşıyaka, Aliağa ve Foça AK Parti İlçe Başkanları, İl ve İlçe Genel Meclis Üyeleri ve partililer katıldı. Toplantının Divan Başkanlığını İl Başkan Yardımcısı Atilla Kaya yaptı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan toplantıya divanın yerini almasıyla devam edildi.

“Menemen’de sizi gezdirebileceğimiz bir yer yok”

İlk olarak kürsüye açılış konuşmasını yapmak üzere İlçe Başkanı Arif Kuran geldi. Menemen hakkında kısa bir bilgilendirme konuşması yapan Başkan Kuran, “Menemen nüfusuna ve büyük şehirlere yakınlığına rağmen bir gelişmişliği ya da bir kalkınmışlığı maalesef yok. Genel Başkan Yardımcımızı Menemen’de gezdirmeyi çok isterdim ama ilçede gezdirebileceğimiz bir yer yok. Hizmet olarak Menemen’de 3 dönemdir aynı belediye başkanı görev yapmakta. 2009’da kapanan beldelerle büyüyen ilçemizi yönetmekten aciz” diyerek eleştirilerini dile getirdi.

“Menemen’e AK Belediyeciliği getirebilecek bir hale geldik”

Partinin Menemen’deki durumuna da değinen Başkan Kuran, “Biz ilçe yönetimine gelmeden önce yüzde 23 oranında olan oyumuz, yönetimimin çalışmaları neticesinde 2011 seçimlerinde yüzde 38’e çıkmıştır. Böylece Menemen’de birinci parti konumuna yükselmiş olduk. Bu seçimlerden sonra 5 bin olan üye sayımız ise 10 bin’e yükselmiştir. Bugün gelinen noktada Menemen halkının beklediği AK Belediyeciliği getirebilecek bir parti haline geldik. Halkımızın beklentilerini boşa çıkartmamak adına şevkle çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

“Yasa ile yapılmak istenen ildeki herkesin eşit hizmet alması”

Sonrasında konuşması yapmak üzere kürsüye AK Parti İzmir Milletvekili Nesrin Ulema, yaklaşık 3 haftalık yorucu bir çalışma ile ‘Büyükşehir Yasası’nın’ meclisten geçtiğini belirterek, “Bu ülkenin refahı için çıkartmaya çalıştığımız yasalarda partiler hep aynı refleksi gösteriyor. Bir taraftan BDP bu yasa ile ‘hizmetler merkezileşecek’ dedi. MHP‘ülkeyi bölüyorsunuz üniter yapı bozulacak’ diyor. CHP ise yaprak misali oradan oraya geziyor. Ülkemiz için en doğru en kararlı adımı attık. Yeni yasa ile beraber ülkede var olan yereldeki demokratik anlayış daha da güçlenecek. Yapılmak istenen il sınırları içinde yaşayan herkesin eşit hizmet alması. Çıkardığımız yasalara inanıyorum ki belediye başkanları destek verecek” diye ifade etti.

“İzmir’deki belediyeler merkezi yönetimden yeterince destek alıyor”

Büyükşehir Yasası’na İzmir’den tepki geldiğini ifade eden Ulema, “İzmir’de Büyükşehir Belediyesi’nin yasaya itirazları var. AK Parti belediyecilik anlayışı ile yönetilen belediyelerdeki başkanların yorumu ‘bundan önce 8 saat çalışıyorsak bundan sonra 24 saat çalışacağız’ oldu. Buna yüreği olan başkanlar itiraz etmiyor. İzmir’de CHP’li büyükşehir belediyesinin yaptığı mağdur edebiyatı bu yasada da devam etti. İzmir’de belediyeler yapamadıkları hizmetlerin bahanesini AK Parti’nin üstüne atıyor. Vaat ettikleri projelerin yüzde 20’sini yaptılar sadece. Bahaneleri ‘merkezi yönetimden yeteri kadar destek alamıyoruz’ oldu. Maliye Bakanlığı’ndan alınan bir veriye göre 2002 yılında genel bütçeden İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne 160 milyon TL aktarılıyordu. Yüzdelik oranı yüzde 2. 2011 yılında ise bu rakam 992 milyon TL’ye yükselmiş. Genel anlamda yüzde 2’den yüzde 4’e yükselmiş. İzmir Büyükşehir Belediyesi yeterince desteği almakta. Bunun yanında kamu yatırımlarında da AK Parti iktidarı döneminde 8 katrilyonluk yatırım gerçekleşmiş. Bu yasa ile yerel yönetimlere ayrılacak olan pay yüzde 2’den yüzde 4’e çıkarılacak. Bazılarının gözleri var görmüyorlar. Doğruları bilseler de bunları söyleyemiyorlar. Konak Tüneli çalışmaları aralıksız devam ediyor. Çandarlı Limanı aynı şekilde Sabuncubeli Tüneli ve daha nicelerinin kararlılıkla devam ettiğine İzmirli şahit” dedi.

Partili kadınlara seslendi

Konuşmasında partili kadınlara seslenen Ulema, “Çaldıkları her kapıyı açabilirler. Görevin büyük kısmı kadın kollarımıza düşüyor. Ülkemizi nereye taşıdığımızı neler yapacağımızı tek tek anlatacağız. İnanıyorum ki bu inançla birlikte Menemen’de yerel seçimlerde sevinci yaşayacağız” dedi.

Akay’dan ‘İzmir’ Şiiri

Ardından kürsüye gelen İl Başkanı Ömer Cihat Akay, konuşmasını siyasi yönde yapmayacağını ifade ederek, Genel Başkan Yardımcısı Türel’in eşinin İzmirli olması nedeni ile İzmir’i anlatan bir şiiri katılımcılarla paylaştı. Okuduğu şiir salondakiler tarafından uzun süre alkışlandı.

“Muhalefet belediyelerinde mağdur edebiyatı var”

Toplantının basına açık kısmında son konuşmacı olarak kürsüye çıkan Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel, eşinin İzmirli olması nedeni ile kente sıklıkla geldiğini belirtti. İzmir’de vatandaşlardan belediyelerin hizmeti konusunda iyi şeyler duymadığını söyleyen Türel, “Bu durum beni çok üzüyor. Menemen’de gezilebilecek güzel yerlere kaliteli hizmetlere şahitlik etmek isterdim. Belediyecilik insan hayatını kolaylaştıran beceri sanatıdır. Bu konuyu becerebilenler belediyecilik adına başarılı işlere imza atmış olurlar. Belediyecilik makamı bir çözüm makamıdır. Belediye başkanlığı makamında mazeret üretemezsiniz. Bu makamda bulunan kim olursa olsun şikayet etme hakkına sahip değildir. Belediye başkanı adayken o sorunları çözmek iddiası ile ortaya çıkmış çözümde kendini anahtar olarak ortaya koymuştur. Hangi partiden olursa olsun borç edebiyatı ile mağdur edebiyatı ile halkın karşısına çıkan başkanları uyarmak zorundayız. Muhalefet partili belediyelerde mağdur edebiyatı var. Borç edebiyatı var. ’Ben çözeceğim’ diye geldin. Seçilince ne oldu. Madem gerekçeleri ortaya koyacaktın neden aday oldu. Bunlar yerel yöneticilikte sığınılacak liman olamaz” dedi.

“Yanlış yapan belediyenin hangi parti olursa olsun üzerine gidilir”

Muhalefet tarafından AK Parti hükümetinin yolsuzluk ve usulsüzlük adı altında taraflı bir şekilde CHP’li ve MHP’li belediyelere karşı operasyonlar düzenlediği iddiasının ortaya atıldığını ifade eden Türel, “Muhalefet konuyu kendi lehine çevirmek amacıyla yine önyargılı bir biçimde bize saldırmaktadır. AK Parti iktidarı tüm belediyelere karşı aynı tavırdadır. Ayrım yapmamaktadır. Türkiye’de görevden uzaklaştırılmış ve tutuklu bulunan 2 AK Parti’li, 1 CHP’li,  1 MHP’li belediye başkanı var. Övünülecek bir konu değil ama bunları onların kulaklarına küpe olsun diye söylüyorum. 3391 ön inceleme izni verilmiş İç İşlerince. Bunun 1535 AK Partili 1026 CHP’li 415’i MHP’li belediyelere ait. Bu rakamlar yalan söylemez. Bu mudur AK Parti’nin ayrımcılık anlayışı. AK Parti kim yanlış yapıyorsa gider hesabını sorar. Muhalefet bunu hala öğrenemedi. Yapılan usulsüz işlerin hesabı sorulduğunda ‘komplodur’ diyerek üzerlerini örtmeye çalışanlar aslın da yanlış uygulamaların kılıfını hazırlıyorlar. Bunu yapmamamız lazım. Hangi partiden olursa olsun yanlış yapanın üzerine gidilmekte ve hesabı sorulmaktadır” diye konuştu.

 “Vatandaş daha hızlı ve kaliteli hizmet alacak”

Yeni yasa ile halkı korkutmaya çalışıldığını muhalefetinde bozuk plak gibi aynı şarkıyı söylediğini ifade eden Türel, “ Hizmetler nasıl üretilecek diye soruyorlar. Bugün bu hizmetleri kim yapıyor. Özel idare. Şimdi tüm ekipmanlar, imkanlar Büyükşehir’e devredilecek. Bunun üzerine ekonomik kaynaklarda aktarılacak. Bugün bu yasa çıkmış olsa İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne 333 milyon 227 bin 509 TL gelecekti. Demek ki CHP yasaya karşı çıkarak ‘İzmir’e bu rakam gelmesin’ diyor. İl Özel İdarenin göndermediği yapamadığı hizmeti Büyükşehir Belediyesi yapacak. Biz bu belde belediyelerini kapatmıyoruz. İlçe belediyesine ve büyükşehir belediyesine hizmeti terfi ettiriyoruz. Hizmetler yine devam edecek. Eleştiriler ve sorular bilgisizlikten kaynaklanıyor. Köylerde hakları olan vatandaşlarımızın haklarının devamlılığını yasanın içine koyduk zaten. Köylerde her belediye gerçekleşen bütçesinin yüzde 10’unu buraya ayırmak zorunda. Vatandaş daha hızlı kaliteli hizmet alacak. Bu yasada vatandaşın yararına ve faydasınadır. Çıkartmak istemeyen engellemek isteyen vatandaşın hayrını istemiyor demektir” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Konuşması sonrasında uzun süre alkışlanan Türel’e İlçe Başkanı Arif Kuran tarafından günün anısına bir Menemen tesdisi hediye edildi.

Basına kapalı kısımda muhtarların sorunları dinlendi

Toplantının basına kapalı kısmında ise, edinilen bilgilere göre 50’ye yakın köy ve mahalle muhtarı meclisten geçen ‘Büyükşehir Yasa Tasarısı’ ile ilgili kafalarına takılan soruları tek tek Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel’e yöneltme fırsatı yakaladı. Notlar alan Türel sonrasında tüm bu soruları yanıtlayarak kafalardaki soru işaretlerini giderdi.

Haber: M. Hulusi YILMAZ 

akp,   genel,   başkan,   yardımcısı,   türel,   mağduru,   oynayarak,   muhalefet,   yapıyorlar,