Menemen'in Sesi
Yazarlar Spor Güncel Siyaset Video Galeri Foto Galeri Tümü
Satın alma sahiplen
Satın alma sahiplen
950 Yıllık Menengiç Ağacı Tedavi Edildi
950 Yıllık Menengiç Ağacı Tedavi Edildi
DenizBank’tan, emekli olmak isteyen müşterilerine  BAĞ-KUR ve SGK ödemelerinde destek
DenizBank’tan, emekli olmak isteyen müşterilerine BAĞ-KUR ve SGK ödemelerinde destek
Kullanılmış tıraş bıçakları çöpe atılmayacak
Kullanılmış tıraş bıçakları çöpe atılmayacak
7 Ocak 2021 Perşembe - 20:08

Menemen Yine Seçemedi…

Menemen Yine Seçemedi…

Menemen Belediye Başkan Vekilinin seçileceği kura çekimi, CHP'nin önergesiyle meclis gündeminden çıkarılınca yine seçilemedi.

Pazartesi günü CHP ve İYİ Parti meclis üyelerinin katılmadığı Ocak Ayı Meclis Toplantısında yeterli çoğunluğun sağlanmaması üzerine ertelenen Belediye Başkanvekiliği seçimi, bugün Meclis Birinci Başkan Vekili Mehmet Karabiniş başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantıyı, CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel de takip etti.

Yoklamanın ardından toplantı yeter sayısına ulaşılınca gündem maddeleri okundu.

İlk olarak İzmir Valiliği’nin Belediye Başkan Vekilliği kura çekimine yönelik yazısı gündeme alındı. Daha sonra ise CHP'li meclis üyeleri tarafından kura çekiminin gündemden çıkarılmasıyla ilgili bir önerge sunuldu.

“Yapılacaksa seçim yenilenmelidir”

Parti sözcüleri tarafından yapılan konuşmalarda ilk sözü alarak önergenin gündemden çıkarılması kararı hakkında konuşan CHP Menemen Meclis Grup Sözcüsü Ali Yılmaz “ Kura çekimi önerileri dikkate alınarak meclis divanınca görüşler alındı. Tarafımızca gerekli kontrol yapıldı ve hiçbir itiraz yapılmadı. Kura sonucunda Sayın Karakurt başkanvekili oldu. Sonrasında itiraz olmadan Sayın Aydın Pehlivan meclis üyeleri tebrik etti. Pehlivan ise usule uygun seçim yapılmadığı gerekçesiyle seçimin ve kuranın iptal edilmesi yönünde dava açtı. Bu davada Danıştay içtihatları ile çelişen bulgu var. Bu işlem de Pehlivan’ın dava açma ehli yoktur çünkü itiraz etmemişti. Davada iyi niyet yoktu. İkincisi cam fanusta ve toplar karara etki etmez. Bir kural hatası yoktur. 2. İdare Mahkemesi kararını verdi ve Karakurt görevini Sayın Karabiniş’e devretti ve mahkeme kesin kararını vermemiştir. Menemen Belediyesi’ne yazı gönderen valilik kura seçiminin tekrarını istedi. Başkanvekilliği seçimi bir bütündür. Kura bütünün parçasıdır. Yapılacaksa seçim yenilenmelidir. Ayrıca mahkemede açılan davada sonuç beklenmeden nasıl karar alınır? Mahkeme davayı reddederse ne olacak? Dava bitene kadar birinci başkanvekili görevine devam etmesi gerekir” dedi.

“Bunun Aksi Suçtur”

Ak Parti Meclis Grup Sözcüsü Yusuf Demircioğlu ise Valilik tarafından alınan kurala uyulmamasının cezai yaptırımının olduğunu hatırlatarak, “Bugün bu noktaya daha önce yapılan kura usulünün belediye kanunun aykırı olması sebebiyle gelinmişti. Bu işlemle ilgili yaptığımız itiraz sonucu mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verildi. CHP tarafından yapılan itiraz İzmir 7. İdare tarafından reddedildi. Mahkeme yoruma bırakmayacak şekilde nihai bir karar olmasa da kura çekim işlemi ile nihai kararı beklemeksizin uygulanabileceği kararını verdi. Mahkeme kararı doğrultusunda valilik kuranın yenilenmesi için yazı yazdı. Hazırlanan meclis gündemine kura çekim işlemi eklenmiştir. Bugün verilen önergenin ne amaçla verildiğini bilmiyoruz. Bu önerge görüşülemez ve karara bağlanamaz. Gündeme alınan maddenin gündemden çıkarılması yasalarda düzenlenmiş bir şey değildir. Bu madde verilen mahkemenin aldığı kararı ile gündeme getirilmiştir.  Bu gündem maddesi mahkemenin kararını uygulanmasına yöneliktir. Mahkeme kararlarının uygulanması zorunludur. Türkiye Cumhuriyeti hukuk devletidir. İdare mahkeme kararlarına uymak zorundadır. 257. Maddeye göre bunun aksi suçtur. Bu yanlıştan vazgeçin. Biz bu mecliste faaliyet raporları konuşurken verilen kararın cezai yaptırımını hatırlattık. Şimdi de hatırlatıyoruz. Zamanında uyarıları dinlemediniz ve bize kulak tıkayanların akıbetini gördük. Menemen bizlerden hizmet bekliyor. Anlamsız siyasi hamleler ile zaman kayboluyor. Bu önergelerin oylanması suç teşkil ediyor. Bu hukuksuzluğa son verin. Ali Bey kendince yargı dağıttı. Sizin içinizden bazı arkadaşlar haksız, adaletsiz Menemen yönetimine isyan ettiler.  Demokratik haklarını kullanıp Aydın Pehlivan’a oy verdiler. Ben sıradan bir üyeyim ve grup sözcüsüyüm. O gün yapılan bir hata ve kanun ile hatadan dönülüyor. Nasıl bu hale geldiniz, bunu sorgulayın. Valiliğin aldığı kararı meclis gündeminden çıkarmak suçtur. Suç işleyenler şu an Şakran Cezaevi’nde… Suç işleyenin sonu Şakran’dır" dedi.

Gerginleşen ortamın sakinleşmesinin ardından tekrardan söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Yusuf Demircioğlu, “Bize ‘aday çıkartmayın’ diyorlar. Keşke siz aday çıkartmasaydınız. Tutuklanan belediye başkanı CHP’li bir başkandı. Kendisi partiden istifa etti. Oysa ki babadan, dededen CHP’liydi. Kemal Kılıçdaroğlu adayı Menemen’e emanet etmedi mi? Biz yasal olarak hakkımızı kullandık ve adayımızı çıkarttık. Kuraya kaldık ve mahkeme kararıyla kura yenilenecektir. Menemen’de 18 aydır ihale yandaşlara peşkeş çekilirken neredeydiniz? Çöp arabaları yüksek rakamlara kiralanırken ne yaptınız? Üst geçit, sevgi yolu konusunda ne yaptınız? Naylon faturalarla belediye kasası soyulurken neredeydiniz? Menemen’de İstanbul’dan daha fazla dezenfektan alınırken ne yaptınız? Bilgisayarlar ve telefonlar yandaşlara özel kişilere verilirken ne yaptınız? Araçlar parçalanarak hurda diye satılırken neredeydiniz? Belediye başkanınız insanları tehdit ederken neredeydiniz?  Meclis üyesi bağ evine kaldırıp tehdit edilirken neredeydiniz? Menemen’de başkanvekili olan meclis üyesiniz hakkında sosyal medyadan itibar suikastlığı yaparken ne yaptınız? Hepiniz oradaydınız. Bu vebali ömür boyu sırtınızda taşıyacaksınız” dedi. 

Parti sözcüleri tarafından yapılan konuşmaların ardından önerge, CHP ve İYİ Partili meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi. Bunun üzerine kura çekimi meclis gündem maddeleri arasından çıkarıldı.

Toplantıda, zaman zaman meclis üyeleri arasında tartışma yaşandı.

“Fire Veren Sizsiniz "

Meclis çıkışında gazetecilere çok açık bir hukuksuzluğa şahit olduklarını dile getiren AK Parti İl Başkanı Kerem Ali Sürekli "Tamamen hukuksuz bir işlem. Anayasa'nın 138. maddesi ihlal edilmiştir. İdare makamları yargı kararını uygulamakla mükelleftir. Bugün burada yargının kararı uygulanmamıştır. Yargı kararını uygulamamak için kanuna aykırı bir işlem yapılmıştır. Tabi bunlar, hukuksuzluk dava konusu olacak işlemler. Hem de suç. Seçimde gösterdiğiniz aday 18 ay sonra görevden alındı, tutuklandı. Daha görevden alınmadan 20 gün önce başkanınızı yere göğe sığdıramıyordunuz. CHP'li bir belediye başkanının usulsüzlükleri yüzünden bu süreç cereyan etti. Arkasından seçim oldu. Cumhur İttifakının meclis üyesi sayısı 12 ama aldığımız oy 15.  Millet İttifakı meclis üyelerinden birisi boş kullandı, 3'ü Cumhur İttifakı adayını oy verdi. Bakın fire veren sizsiniz. Kendinizi sorgulayın. Seçimi yapan sizsiniz. Neden hazırlıklı gelmiyorsunuz. Seçimi yapmadan önce kanunları yönetmelikleri incelemiyorsunuz. Bu süreci sabote etmekle Menemen halkına zarar veriyorsunuz. Takdir Menemenlilerin."

“Kanun Emredici ve Emredici Hükümlere Herkes Uymak Zorunda"

MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin de Menemen halkının oy verip seçtiği belediye başkanının arkadaşıyla cezaevinde olduğunu anımsatarak, Menemende soygunculuğun sonucunda bu işlemin yapıldığını savundu. Şahin “Şimdi de 'mahkemenin verdiği karar uygulanmayacak' diyorlar. Uygulatmıyorlar. Bu üstüne bir daha kanunsuzluk. 'Kanunu uygulamayız. Bizim oylarımız fazla, kendi oylarımızla reddederiz gündeme almayız. Valiliğin yazısına uymayız.' diyorlar. Kanun emredici ve emredici hükümlere herkes uymak zorunda. Bundan hiç kimse kaçamayacak. Kanun er ya da geç uygulanacak." dedi. 

"Mahkeme kararını verdiğinde gerekli işlem yapılacaktır"

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ise belediye meclisinin, mahkeme kararı kesinleşmeden kuranın tekrar edilmesinin doğru olmadığına kanaat getirdiğini savundu.

Deniz Yücel, "Meclis iradesi vesayet altına alınamaz. Bu konuda idare hukuku hocalarından, profesörlerden alınan görüşler var. Mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. Yürütmeyi durdurma kararı uygulandı. Bundan sonra yapılması gereken mahkemenin nihai kararını beklemek. Mahkeme kararını verdiğinde gerekli işlem yapılacaktır." diye konuştu.

Yücel, yasal olarak kayyum atanmasının mümkün olmadığını savundu.

Ne Olmuştu ?

Menemen belediye başkanı CHP’li Serdar Aksoy’un “zimmet ve irtikap” suçlarından görevden alınması ve tutuklanması nedeniyle İçişleri Bakanlığınca görevden uzaklaştırılmasının ardından Belediye Meclisindeki yapılan seçimde sonuç alınamayınca yapılan kura çekiminde Belediye Başkan Vekilliği görevini Deniz Karakurt kazanmıştı.

AK Parti'nin adayı Aydın Pehlivan, avukatı İzzettin Özgün aracılığıyla seçimde cam kavanoz içinde yapılan kura çekiminin usule aykırı olduğu gerekçesiyle mahkemeye başvurmuştu.

İzmir 2. İdare Mahkemesi, Menemen Belediye Başkan Vekilliği seçiminin, kura çekiminin usule aykırı olduğu gerekçesiyle yürütmesini durdurmuştu.

İzmir Bölge İdare Mahkemesi, CHP'lilerin yürütmenin durdurulması kararına karşı yaptığı itirazı reddetmişti.

4 Ocak Pazartesi günü, Menemen Belediye Başkan Vekilini belirleyecek kura çekimi gündemiyle gerçekleştirilecek Belediye Meclisi Ocak Ayı Toplantısı, CHP ve İYİ Parti'li üyeler katılmayınca yapılamamıştı.

Haber Erhan ÖZALP

 
Satın alma sahiplen
 
Belediye Kanunu’nun 45. ve 46. Maddesi Devrede
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
Satın alma sahiplen
Satın alma sahiplen
Menemen Meclisi’nde boykot!
Menemen Meclisi’nde boykot!
950 Yıllık Menengiç Ağacı Tedavi Edildi
950 Yıllık Menengiç Ağacı Tedavi Edildi
Başkan Soyer Menemen’in yeni Belediye Başkan Vekili Karakurt'u ağırladı
Başkan Soyer Menemen’in yeni Belediye Başkan Vekili Karakurt'u ağırladı
İzmir iki yeni yaşam alanı daha kazandı
İzmir iki yeni yaşam alanı daha kazandı
Kullanılmış tıraş bıçakları çöpe atılmayacak
Kullanılmış tıraş bıçakları çöpe atılmayacak
Menemen Belediye Başkanı Aksoy ile 21 kişi gözaltına alındı
Menemen Belediye Başkanı Aksoy ile 21 kişi gözaltına alındı
Büyükşehir Aşevi depremzedeler için gece gündüz iş başında
Büyükşehir Aşevi depremzedeler için gece gündüz iş başında
'Çocuklarımız yaşadığımız şehirlerde söz sahibi olmalı'
"Çocuklarımız yaşadığımız şehirlerde söz sahibi olmalı"
Parklardaki çadırlar Bayraklı'daki alana taşınıyor
Parklardaki çadırlar Bayraklı'daki alana taşınıyor
Menemen'in Sesi Gazetesine Reklam Ver
Yazarlar Spor Güncel Siyaset Video Galeri Foto Galeri Tümü
Haber içeriklerimiz kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Menemen'in Sesi
© Copyright 2020 Kanatlı Ajans Yayın ve Gazetecilik Tic. Ltd. Şti.
Künye| Bize Ulaşın