Menemen'in Sesi
Yazarlar Spor Güncel Siyaset Video Galeri Foto Galeri Tümü
Foçalı Öğrencilerden Kaliteli Büyüme eTwinning Projesi
Foçalı Öğrencilerden Kaliteli Büyüme eTwinning Projesi
Hayallerini Ellerinin Arasına Aldılar Kız Çocukları İçin Farkındalık Yarattılar
Hayallerini Ellerinin Arasına Aldılar Kız Çocukları İçin Farkındalık Yarattılar
Foça’da Hırsızlık Yapan 4 Kişi Karşıyaka’da Yakalandı
Foça’da Hırsızlık Yapan 4 Kişi Karşıyaka’da Yakalandı
İzmir’in Çoban Haritası çıkarıldı
İzmir’in Çoban Haritası çıkarıldı
11 Aralık 2015 Cuma - 09:34

OÇEM´E HAYIRSEVER DESTEĞİ

Emiralem Mahallesinde bulunan Sabahat Akşiray Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi (OÇEM)´ne, hayırsever Tuğrul Burak Koçulu tarafından kazandırılan 10 derslikli ek bina, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü´nde İzmir Valisi Mustafa Toprak´ın da

OÇEM´E HAYIRSEVER DESTEĞİ

OÇEM´E HAYIRSEVER DESTEĞİ 

Emiralem Mahallesinde bulunan Sabahat Akşiray Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi (OÇEM)´ne, hayırsever Tuğrul Burak Koçulu tarafından kazandırılan 10 derslikli ek bina, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü´nde İzmir Valisi Mustafa Toprak´ın da katılımıyla hizmete açıldı.

Alanında dünyada ikincisi Menemen Sabahat Akşiray Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi (OÇEM), 3 Aralık Dünya Engelliler Günü´nde çifte sevinç yaşadı. Hayırsever Tuğrul Burak Koçulu desteğiyle tamamlanan 10 derslik 60 öğrenci kapasiteli ek bina, İzmir Valisi Mustafa Toprak´ın da katılımıyla hizmete açıldı. Ayrıca iş eğitimini bitirip yine hayırsever aracılığıyla istihdam şansı yakalayan beş öğrenciye de işe giriş belgeleri takdim edildi.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü´nde İl Milli Eğitim Müdürlüğü organizasyonunda gerçekleşen ?Nuray-Kemal Koçulu Ek Binası´ açılış programına; İzmir Valisi Mustafa Toprak, İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı, Menemen Kaymakamı Gülihsan Yiğit, kamu kurumlarının daire amirleri, AKP İlçe Başkanı Mithat Çetin ve yönetimi, Koçulu Ailesi, Zorlu Holding İcra Kurulu Üyesi Necmi Kavuşturan, ilçe milli eğitim şube müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

OÇEM 80. Yıl Kongre Merkezi´nde yapılan programa geçilmeden önce, öğrenciler günün anısına protokole çiçek takdim etti. Ardından ülkemizin ilk otistik bireylerden kurulu OÇEM mehteran takımı gösterisini sahneledi. Gösterinin sonunda öğrencileri çalıştıran beden eğitimi ve müzik öğretmenini sahneye davet edilerek alkışlarla teşekkür edildi. Ardından saygı duruşu ve istiklal marşı ile program başlatıldı.

Açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı, ?Birleşmiş Milletler 1992 yılında 3 Aralık gününü Dünya Engelliler Günü olarak kabul etti. Amaç engelli olarak tanınan bireylerin hak ve sorunlarına dikkat çekmek, hayatın her alanında olduğu gibi engelli vatandaşların yaşam kalitesini arttırmak. Sabahat Akşiray Özel Eğitim Okulumuz otizmli çocuklarımızın eğitim aldığı önemli bir merkezimizdir. Bu okulumuz 1994 yılında kuruluş aşamasında Sabahat Akşiray hanımefendi tarafından arsa bağışlanarak yapımına başlanmış, daha sonra onlarca hayırseverimiz tarafından buraya ek tesisler, atölyeler, spor salonları, hidroterapi gibi üniteler yapılmış ve Avrupa´da ve dünyada sayılı merkez haline gelmiştir. Bu tesisin bu hale gelmesinde emeği geçen hayırseverlere, eğitim gönüllülerine buradan teşekkürlerimizi sunuyoruz. Daha önce de Koçulu Ailesi 2012 yılında atölye ve donatı bağışında bulunmuştur. 10 derslikli bu ek binanın yapımını da kısa zamanda gerçekleştirdiler. Eğitime verdikleri destekten dolayı bir kez daha teşekkür ediyorum? dedi. Konuşmanın ardından okulun öğrencisi Songül Özergönenli sanat müziği parçaları ile katılımcıların kulaklarının pasını sildi.

Hayırsever Tuğrul Burak Koçulu da konuşmasında, ?Çok şükür ki Yüce Allah, yıllardır elimizden geldiği kadarıyla destek vermeye çalıştığımız kardeşlerimize, bu okulu kazandırmayı bize nasip etti. Burada ne övünülecek ne de gizlenecek bir durum yok. Övünmüyoruz, çünkü Allah´ın emaneti kardeşlerimize görevimizi yerine getiriyoruz. Gizlemiyoruz, çünkü bu yardım değil ki bir elin verdiğini diğer el görmesin. Aksine bize verilen görevi yerine getirmiş, emanete sahip çıkabilmiş olmanın sadece ve sadece mutluluğunu yaşayan bir aileyiz. Bu mutluluğumuz sırasında yanımızda olduğunuz için hepinize tekrar tekrar çok teşekkür ediyorum. Ayrıca okulumuz öğrencilerine ve velilerine istihdam imkanı veren Zorlu Holding ailesine canı gönülden teşekkür ederim. Böylesi anlamlı bir tesiste anne ve babamın isimlerini yaşatmaktan onur duyuyorum? ifadesini kullandı.

OÇEM´e ?Yatılı Engelsiz Yaşam Merkezi´ Müjdesi

İzmir Valisi Mustafa Toprak ise, ?Türkiye´nin ilk ve en büyük, dünyanın sayılı birkaç otistik eğitim merkezinden biri olan Sabahat Akşiray Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi sunduğu hizmetlerin kapsamını gün geçtikçe genişletiyor. Böyle özel duruma sahip olan vatandaşlarımızın sosyal hayata entegrasyonu ve her türlü olanağa erişmelerinin sağlanması

bizim için çok önemlidir. Bu konuda hepimize büyük görevler düşmektedir. Zira engellilik gelir düzeyi ve statüsü ne olursa olsun toplumsal ve insani bir sorundur. Dolayısıyla sorunun çözümü hem insanı hem de toplumsaldır. Bu sosyal devlet olmanın da koşuludur. Meseleyi insan odaklı ele almak zorundayız. Bu anlamlı gün münasebetiyle engelli birey ve ailelerine sevgi ve saygılarımı sunuyor sağlık, mutluluk ve huzur dolu günler temenni ediyorum. Bugün buraya, işadamı Tuğrul Burak Koçulu tarafından yaptırılan ?Nuray-Kemal Koçulu Ek Binası? açılışı için toplanmış bulunuyoruz. Bu ilin valisi olarak böyle hayırlı bir iş için aranızda bulunmaktan büyük bir memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum. Sosyal sorumluluğun bir parçası olarak bu ek binayı yaptıran hayırseverimiz, işadamı Tuğrul Burak Koçulu´ya teşekkür ediyor kendisini ailesi ile birlikte tebrik ediyorum. Açılışını yapacağımız ek binanın hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum? şeklinde konuştu ve OÇEM´e yakın bir zaman içinde kazandırılacak yatılı engelsiz yaşam merkezi müjdesini verdi.  

Konuşmanın ardından Vali Toprak, HHHhhayırsever Koçulu´ya şükran ifadesi taşıyan belge takdim etti. İzmir hatıra ormanına bunun anısına 10 adet fidan dikildiğini da belirtti.

Madalya töreni

21-22 Kasım 2015 tarihlerinde Antalya-Kemer´de Türkiye Özel Sporcular Federasyonu tarafından düzenlenen Boccia yarışmasında Türkiye Şampiyonu olan öğrencilerin madalyaları takdim edildi. Ayrıca OÇEM öğrencilerinin atölyede yaptığı tablo Hayırsever Koçulu´ya hediye edildi.

Zorlu Holding İcra Kurulu Üyesi Necmi Kavuşturan da duygu ve düşüncelerini şöyle ifade etti, ?Bugün bir şükran ve empati yapma, eksiklerimizi fark etme günüdür. Böyle bir günde çocuklarımızın anne babaları ile öğretmenleri özellikle kutlamak istiyorum. Gerçekten yaptıkları iş cennetlik ve kutsal bir iş diye düşünüyorum. Belirli bir yaşa kadar anne babalar müthiş bir mücadele veriyor. Ama belli bir yaştan sonra bu çocukların kendilerini iyi ve faydalı hissetmek adına bir şey üretmeleri lazım. O nedenle şirketlerimizde olabildiğince çocuklarımıza görev verelim istedik. 300´ün üzerinde sadece Vestel´de bu konuda çalışan çocuğumuz var. Buradan da 5 arkadaşımız bizde görev alacak. Ayrıca bizde çalışmak isteyen anne babalara da böyle bir imkan sunduk. Dileğim anne babaların ve öğretmenlerin katkılarıyla bu sayıyı arttırmak. Bizde çalışabilecek burada kaç çocuk varsa hepsini istihdam etmenin sözünü verebilirim?

Mesleki eğitimini tamamlayan ve Vestel firması tarafından istihdam edilen OÇEM öğrencilerinden Yakup Eroğlu, Selami Öztürk, İrfan Yüzbaş, Yusuf Tamyeri ve Murat Esin, işe giriş belgelerini Zorlu Holding İcra Kurulu Üyesi Necmi Kavuşturan´ın elinden aldı.

Yusuf  Tamyeri de arkadaşları adına atölyede yapılan bir çalışmayı Necmi Kavuşturan´a  hediye takdim etti.

Buradaki programın ardından hayırsever Tuğrul Burak Koçulu´nun katkılarıyla yapılan 10 derslik 60 öğrenci kapasiteli ?Nuray-Kemal Koçulu Ek Binası´nın açılışı gerçekleştirilerek davetlilere gezdirildi.

Haber: S. Derya BOSUT

 

Foto4: İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı

 

Foto5: Tuğrul Burak Koçulu

 

Foto6: İzmir Valisi Mustafa Toprak

 

 

 
?Engelli Rampalarını İhlal Etmeyin?
 
CHP´DE BAŞKANLIK YARIŞI
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
Haydi Çocuklar Kitap Okumaya
Haydi Çocuklar Kitap Okumaya
Binali Yıldırım Söz Vermişti?
Binali Yıldırım Söz Vermişti?
Okul Sıralarından Nikah Masasına
Okul Sıralarından Nikah Masasına
MENEMEN´İN HOYRAT ERKEKLERİ
MENEMEN´İN HOYRAT ERKEKLERİ
ZİYA GÜLEÇ ANILDI
ZİYA GÜLEÇ ANILDI
Arabulucu Öğrenci Yetiştirme Projesi Tanıtıldı
Arabulucu Öğrenci Yetiştirme Projesi Tanıtıldı
Madenci feneriyle geldiler
Madenci feneriyle geldiler
Halkapınar ve Gıda Çarşısı trafiğine  Büyükşehir neşteri
Halkapınar ve Gıda Çarşısı trafiğine Büyükşehir neşteri
Arıtma sayısı arttı, teşvik yükseldi
Arıtma sayısı arttı, teşvik yükseldi
111 yıllık bina ?Göç ve Mübadele Evi? olacak
111 yıllık bina ?Göç ve Mübadele Evi? olacak
Menemen'in Sesi Gazetesine Reklam Ver
Yazarlar Spor Güncel Siyaset Video Galeri Foto Galeri Tümü
Haber içeriklerimiz kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Menemen'in Sesi
© Copyright 2020 Kanatlı Ajans Yayın ve Gazetecilik Tic. Ltd. Şti.
Künye| Bize Ulaşın