MENEMEN GEDİZ KÖPRÜSÜ TARİHİ
Bizanslılar ondan “Hermos”, Evliya Çelebi seyahatnamesinde “Gedüs”, günümüz insanları ise “Gediz” diye bahseder.
Tarih: 21.10.2016 08:00:01/ 1761okunma / 0yorum

 

MENEMEN GEDİZ KÖPRÜSÜ TARİHİ

Bizanslılar ondan “Hermos”, Evliya Çelebi seyahatnamesinde “Gedüs”, günümüz insanları ise “Gediz” diye bahseder. Çok eski zamanlardan beri geçtiği her yere bereket getirdi. Kütahya´daki Murat Dağından yeryüzüne çıktıktan sonra yüzlerce kilometrelik yolculuğun ardından Menemen son durağıdır Gediz nehrinin. Eskisi gibi temiz akmadığı gibi, onlarca balık da yaşamıyor bu tarihi nehrimizde. Sebebi herkesin malumu sanayileşmenin getirdiği kirlilik…

Gediz Nehri´nin akış yönü  geçmişte birçok kez değiştirilmiştir. En son olarak da 1900´lü yıllardan birkaç yıl önce bugünkü halini almıştır. Getirdiği bereketin yanında birçok kez de felaketlere yol açmıştır. Özellikle Emiralem Regülatörü ve tahliye kanalları yapılmadan önceki yıllarda yarattığı su baskınları yüzünden Menemen çiftçileri çok zor durumda kalmış, binlerce dönüm ekili arazilerde büyük hasarlar meydana gelmiştir.

Bu su baskınları o kadar büyük zararlara yol açmıştır ki artık tabiata “dur” deme vakti gelmiştir. Bu bağlamda yapılan iki büyük yatırımdan biri Emiralem Regülatörü ve kanallar, diğeri de o kötü zamanlarda insanların, hayvanların, araçların güvenli geçişi için yapılan Gediz Köprüsü´dür.

YAPIMDAN ALTI AY ÖNCE

27 Şubat 1935 tarihinde Gediz köprüsünün inşaatı sona ermiş, sıra köprü üzerindeki yol kısmının inşa-atına gelmiştir. Köprüden genel yola bağlanacak varyant yolların da yapımı çok yakında başlayacaktır. Köprünün kabul muamelesinin yapılması için vilayetçe Bayındırlık Bakanlığından müsaade istenir.

10 GÜN SONRA GELEN BÜYÜK SU BASKINI

8 Mart 1935 tarihinde Gediz nehrinin büyük tahribat yaptığı su baskını meydana gelir. 2 günlük şiddetli yağışla birlikte kabaran Gediz nehri sonunda taşarak tarlaları su altında bırakır. Ahşap gediz köprüsü de bundan nasibini alır ve köprünün bir kısmını sular götürür. Kolayca tamiri mümkün olmadığından Foça - Menemen - Bergama arasında ulaşım da durur. Vali Kazım Dirik Paşa da Menemen´e gelerek sular altında kalan ovada tetkiklerde bulunur ve Menemen köylülerinin sıkıntılarını dinler. Daha sonra alınan bir kararla yeni yapılmakta olan gediz köprüsünden yayaların yürüyerek geçmesine ve köprünün her iki yakasında da araçlar bulundurulmasına, böylelikle trafik akışının sağlanmasına karar verilir

31 TEMMUZ 1935 - GEDİZ KÖPRÜSÜ HİZMETE AÇILDI:

Menemen´in Kuzey kısmında yer alan ve Menemen ovasını tam ortadan ikiye bölen Gediz Nehri üzerinde 1933 yılında Türk, Macar ve Bulgar Mühendislerinin işbirliği ile yapımına başlanan Gediz Köprüsü, 31 Temmuz 1935 günü Nafia Vekili (Bayındırlık Bakanı) Ali Çetinkaya ve İzmir Valisi Kazım Dirik Paşa tarafından hizmete açılır. Çok sıcak bir güne denk gelen açılış için İzmir, Manisa, Menemen ve çevre kazalardan gelen yüzlerce yurttaş bu büyük eser için Gediz nehri üzerinde buluşmuştur. Açılışta; İzmir Tarım Müdürü, Ziraat Müdürü, Menemen Kaymakamı, Menemen Belediye Başkanı, köylü vatandaşlar, parti temsilcileri ve köprünün yapımında çalışan mühendisler ve işçiler de yer alır. Açılış kurdelasını kesen Vali Kazım Dirik Paşa, köprüye Nafia Vekaleti tarafından kendi isminin verilmesinden büyük mutluluk duyduğunu söyler. Diğer konuşmacılar da yaptıkları konuşmalarla köprünün sağlayacağı faydalar üzerinde dururlar. Görev alan Mühendisler adına bir temsilci de köprünün özellikleri hakkında bilgi verir. 2 yıl içerisinde bitirilen ve “Cumhurluk Vali Kazım Dirik Köprüsü” adını alan Gediz Köprüsü 200 metre uzunluğa sahip, 5 kemerden oluşan ve ayak kolonlarının nehirden 30 metre aşağıya indirilen dövenlerinden kurulmuştur. Cumhuriyet döneminde yapılan nadide eserlere iyi bir örnektir. Bu köprü İzmir-Çanakkale ve karşı tarafta oturan köylere ulaşımın sağlanmasında büyük ölçüde yararlanılacaktır.

 

FOTOĞRAF ALTI: 1) 31 Temmuz 1935 Menemen Gediz Köprüsünün açılış töreni

                                2) Gediz Köprüsü

                                3) Köprünün açılışına katılan bir grup konuk

 

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: MENEMEN GEDİZ KÖPRÜSÜ TARİHİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Bu onur Eshot´un
Bu onur Eshot´un
Uluslararası Toplu Taşımacılık Birliği´nin "Çevre ve Sürdürülebilir Gelişme Ödülü", Türkiye´nin toplu taşımacılıktaki ilk elektrikli otobüs filosunu kuran ...
“2017 yılında emsal davalara başlayacağız”
“2017 yılında emsal davalara başlayacağız”
3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle kurum-kuruluş müdür ve temsilcilerine seslenen Menemen El Ele Derneği Başkanı Canan Bedük, engelli düzenlemeleri için yasa ile tanınan sürenin 2015 yılında dolduğunu hatırlatarak, 2017 yılında emsal davalara başlayacaklarını belirtti.
Türk Kadını Ata´sına Müteşekkir
Türk Kadını Ata´sına Müteşekkir
Menemen Türk Kadınlar Birliği Derneği Yönetimi ve üyeleri, 5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı verilişinin 82. yılı kutlama etkinliğinde 100. Yıl Atatürk Marşını seslendirerek Ata´sına şükranlarını sundu.
Toprak Doydu
Toprak Doydu
Menemen´ de bir süredir mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları yerini soğuk ve yağışlı havaya bıraktı…
Lise Yolundan Şikayet Var…
Lise Yolundan Şikayet Var…
Trafiğe kapalı olan Esatpaşa Mahallesi Atatürk Caddesi Lise Yolunda yayaların aralarından hızla geçen elektrikli bisikletler yayalara zor anlar yaşatıyor.
ATATÜRK´ÜN MENEMEN´E YAPTIĞI ZİYARETLER
ATATÜRK´ÜN MENEMEN´E YAPTIĞI ZİYARETLER
Mustafa Kemal Atatürk, sık sık çıktığı yurt gezilerinde genelde demiryolunu kullanırdı. Bu nedenle de Balıkesir veya Manisa demiryolu üzerinden İzmir´e geleceği zaman Menemen´den geçecek olması bizim açımızdan büyük bir şanstı.
Çömlek Sektöründe  Menemen´in Altın Yılları
Çömlek Sektöründe Menemen´in Altın Yılları
Menemen çömlekçiliği Kurtuluş Savaşı başlarına kadar uzun yıllar boyunca ilçede yaşayan Rum çömlekçiler tarafından sürdürüle gelmiştir
“UYAN TURKİYEM  İŞTE GERÇEK!”
“UYAN TURKİYEM İŞTE GERÇEK!”
Atatürkçü Düşünce Derneği(ADD) Genel Merkezince yapılan açıklamada, “Getirilmek İstenen Başkanlık Sistemi Laik-Demokratik Cumhuriyetin Yıkımı/Ülkenin Bölünmesi Demektir.
Lokma ile Anıldı
Lokma ile Anıldı
İlçemiz iş adamlarından Murat Yüksel´in annesi Aliye Yüksel, bu dünyadan göç edişinin 6. yılında lokmalı hayırla ailesi ve sevenleri tarafından anıldı.
MENEMENLİLERİN BAĞIŞLARIYLA ALINAN VE ADI “MENEMEN” OLAN  BİR SAVAŞ UÇAĞIMIZ OLDUĞUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?
MENEMENLİLERİN BAĞIŞLARIYLA ALINAN VE ADI “MENEMEN” OLAN BİR SAVAŞ UÇAĞIMIZ OLDUĞUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?
Bugün çok az Menemenlinin bildiği ve gururlandığı bir olayı bu sayfaya yazarak gelecek nesillere aktarmak istiyorum. Öyle gurur verici bir olay ki Menemenli olarak kentimle, geçmişte Menemen´de yaşayan herkesle övünüyorum. Bu olay aklıma geldikçe de kalbimin küt küt attığına şahit oluyorum, Tıpkı bu satırları yazdığım şu an olduğu gibi.
MENEMEN HALK KÜTÜPHANESİ DESTEK BEKLİYOR…
MENEMEN HALK KÜTÜPHANESİ DESTEK BEKLİYOR…
1982 yılında dönemin İlçe Kaymakamı Servet Çiftlikli organizasyonuyla Şehir Parkı Kütüphane Sokak´ta hayırseverin arsa bağışı ile ilçeye ilk Halk Kütüphanesini kazandırdı.
KUŞ CENNETİNE TESPİT
KUŞ CENNETİNE TESPİT
Sol Sahil Sulama Birliği Başkanı Recai Önal, ‘Kuş Cennetinde Sazlıklar Kuruyor´ başlığı altında 15 Kasım 2016 tarihinde ulusal basında çıkan habere 18 Kasım 2016 tarihinde alanda yasal tespit yaptırarak cevap verdi.
Veda Yemeğiyle Uğurlandılar
Veda Yemeğiyle Uğurlandılar
İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü´nden emeklilik ve tayinle ayrılan personel için veda yemeği düzenlendi.
Balseven Ailesi Babalarını Andı
Balseven Ailesi Babalarını Andı
Yorgancı Ali Haydar Balseven ölümünün 22. yılında lokmalı hayırla ailesi ve sevenleri tarafından anıldı.
Mutluluğunuz Daim Olsun
Mutluluğunuz Daim Olsun
Bilgi-İdris Binici çiftinin kızları Yaren, Oya-Emin Bahadır çiftinin oğulları Ethem Can ile nişanlandı.
24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN…
24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN…
ÖĞRETMENLERİMİZ
Menemen Her İlden Göç Alıyor
Menemen Her İlden Göç Alıyor
Menemen´de 50 yıl öncesinde kuzey bakırçay havzasında söz alan 42 bin nüfusa sahip yılda 4 mevsim üretim yapılabilen tarımsal ve sanayi potansiyeli yüksek ilçede en kaliteli tütün-üzüm-pamuk başta olmak üzere tarımsal üretim yapılırdı
YOL ÇALIŞMASI DEĞİL, ÇİLE...
YOL ÇALIŞMASI DEĞİL, ÇİLE...
Çanakkale Yolu Menemen merkez geçişi üzerinde devam eden yol yapım çalışmaları yüzünden trafik tam bir arapsaçına dönmüş durumda.
MEKANLAR VE İNSANLAR
MEKANLAR VE İNSANLAR
‘Mekanlar ve İnsanlar´ sayfamızın bu haftaki konuğu Kent Kasabı işletmecisi Metin Görgü. Ulukent 30 Ağustos Mahallesi 7117 sokak üzerindeki mekanındayız.
Zübeyde Hanım için lokma hayrı
Zübeyde Hanım için lokma hayrı
Zübeyde Hanım Eczanesi ve Menemen´in Sesi Gazetesi kurucusu Ecz. Zübeyde Yiğitalp vefatının 3´üncü yılında ailesi tarafından lokma hayrıyla anıldı.
Şehit Kaymakam için mevlit okutuldu
Şehit Kaymakam için mevlit okutuldu
Şehit Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk adına Mevlid-i Şerif okutuldu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi