DEVLETİ YENİDEN YAPILANDIRACAĞIZ”

6 Haziran 2015 Cumartesi   10:14

Eski Maliye Bakanı, CHP Parti Meclisi üyesi, 2.Bölge 3.Sıra İzmir Milletvekili Adayı Zekeriya Temizel ziyaretlerine saat 10.00'da Foça Ziraat Odası ile başladı. Sırasıyla Foça Esnaf ve Sanatkarlar Odası(FESO), Turizm ve Esnaflar Derneği (TUDER) üyeleri ve son olarak Foça Merkez Su Ürünleri Kooperatifi üyesi balıkçılarla buluştu.  Sorunları dinledi, not aldı, partisinin çözümlerini anlattı. Eski bakanın çalışmalarının bazı bölümlerine CHP'li Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, CHP İlçe Başkanı Günal Biçer ve bazı belediye meclis üyeleri de katıldı. 

Vatandaşı muhtaç etmek için oluşturulmuş bir sistem var”

Temizel devlet kadrolarının iş bilmeyenlerle doldurulduğunu, deneme yanılma yoluyla işlerin yürütülmeye çalışıldığını, bu bilinçsiz bürokrasiden vatandaşın hem maddi hem manevi büyük zararı olduğunu iddia etti.  Temizel, Hayatında hiç olta sallamamış adam balıkçılar hakkında karar verir, bitkilerle uğraşmamış tarıma yön verir.  Vatandaşı muhtaç etmek ve cezalandırmak için oluşturulmuş bir sistem var. Yeni sistem kurduklarını iddia edenler bir yıl sonra başka bir sisteme geçiyorlar.  Sonra bir başkasına. Vatandaş işinden çok belge edinmekle ve yenilemekle uğraşıyor. Beş yılda beş kez değişen sistemler var. Her defasında bir sürü paralar alınıyor. Bunlar maliyeye de gitmiyor. Hesap soran bir kurum yok. Sayıştay'a da hesap vermiyorlar. Nereye gidiyor bu paralar. Devletin yeniden ve büyük bir hızla derlenip toparlanması gerek. Toparlanmazsa o zaman geleceği karanlık. Devletin yeniden vatandaşına hesap veren bir yapıya kavuşturulması gerek. İnsanların kişisel konularda ne yaptığı ne ettiğiyle ilgilenmiyoruz. Ama söz konusu devletse bu ülkenin geleceği ise gerisi teferruattır.” ifadesini kullandı.

Emekliye iki maaş ikramiye

Zekeriya Temizel; bir vatandaşın Milletvekilleri iki yılda emekli oluyor. Vatandaş 30-40 yılda. Üstelik emekli olduktan sonra da çalışmak zorunda kalan vatandaştan yüzde 15 katkı payı kesiliyor. Bu adil mi?” şeklindeki sorusu üzerine bu kesintiyi kaldıracaklarını söyledi. Sözlerini   Emekli olmuş ama hala çalışıyor, üretiyor, belli ki ihtiyacı da var onu cezalandırmak niye. Bizim emekliye iki maaş ikramiye ama milletvekili emeklisine yok derken dikkate aldığımız konulardan biri de bu” diyerek tamamladı.

Aslında siyaseti bırakıp yıllardır Söke'de ziraatle uğraştığını ama bu dönemde kendisine yapılan daveti görev bildiği için siyasete döndüğünü belirten Temizel, akşam saatlerinde ilçeden ayrıldı.

Seyfi Gül-Foça TemsilcisiSayfa Adresi: http://www.menemeninsesi.com.tr/haber/-DEVLETI-YENIDEN-YAPILANDIRACAGIZ/1341