Koyundereli Çiftçiler ‘çukura' düştü

6 Temmuz 2015 Pazartesi   08:00

Menemen Koyundere'de çiftçilik yapan vatandaşlar yaklaşık 5 yıldır süren ve Artık çiftçiliği bırakacağız” dedirten sorunlarına çare arıyor.

İlçemiz Koyundere Mahallesi'nde çiftçilik yapan vatandaşlar yıllardır süren sorunları nedeniyle çiftçiliği bırakma noktasına geldi.

Yaklaşık 5 yıl önce İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Atıksu Arıtma Tesisine, pis su ve yağmur suyu taşıyan kanalların kesiştiği Çaylık mevkiinde, boruların yetersiz kalması sebebiyle birçok yerde patlayarak taşma yapması sonucu yüzlerce dönüm arazi pis su altında kaldı.

Yarım saat içinde 350 dönüm su altında kalıyor”

Suyun kaynadığı noktada oluşan 5 metre çapında ve 2,5 metre derinliğindeki çukuru beton dökerek kapattıklarını ifade eden Çiftçi Remzi Kavas, Arıtma tesisine giden boruların kesişme noktasında boruların yetersiz kalması sebebiyle ani yağışlarda arazilerimiz atık su içinde kalıyor. Yarım saat içinde 350 dönüm yer su altında kalıyor. Bunun önüne geçmek için kapakların üzerine ve çukurlara beton döktük. Fakat İZSU kapakları kapattığımız için bizi mahkemeye verdi. Biz arazilerimiz yetiştirdiğimiz ürünler pis su altında kalmasın için böyle bir şey yaptık. Biz de İZSU'yu mahkemeye verdik. Son yağan yağışlarda hakim bey gelerek burada incelemelerde bulundu. Tarlalarımızdaki mahsullerin yarısı çürüdü. Bunu hakim beye gösterdik. Otobanın yapılmasıyla suyu tahliye edecek hendeklerimiz de kapandı. Suyu oradan tahliye ediyorduk. Böyle giderse çiftçiliği yapamaz hale geleceğiz” diye ifade etti.

Koyundere çiftçisi seneye aç”

Asarlık çayının da su baskınlarında önemli rolü olduğunu ifade eden Koyundere Gazi Mahallesi Muhtarı Kadri Kahya, Çayın üzerinden geçen sifon yapısının altında biriken pislik yüzünden sular yeterince hızlı tahliye olamıyor. Geriye tepen sular arazileri su altında bırakıyor. Atık su borularının da yetersiz kalmasıyla sular kaynıyor. Arazilerimiz suyun içinden çıkmıyor. Çiftçilerimiz perişan hale. Kimse bizimle ilgilenmiyor. Muhtar olarak defalarca yetkililere dilekçe vermeme rağmen kimse sorunumuza çözüm bulamadı. Haziran ayı içerisinde Menemen Kaymakamı Mustafa Gürdal tarafından bir komisyon kuruldu. Bu komisyonda ben de varım. Bazı kararlar alındı. Umarım uygulamaya geçer. Eğer bu sorunlar çözülmezse seneye Koyundere çiftçisi aç. Bu topraklardan verim alamayız” dedi.

Çiftçiler masraflarını bile çıkartamaz halde

En çok şehirleşen bölgelerden birisi olan Koyundere'de çiftçilerin çok dertli olduğunu ifade eden Menemen Ziraat Odası Başkanı A. Metin Karagöl, Kanalizasyonun patlaması ve aşırı yağışlarla birleşmesi çiftçilerimizin ürünlerini mahvetti. An itibarıyla Koyundereli çiftçilerin bırakın para kazanmayı masraflarını bile çıkaracaklarına inanmıyorum. Umarım kurulan komisyon amacına ulaşır ve çiftçilerimizin sorunlarına çare olur” diye belirtti.

Haber: M. Hulusi YILMAZSayfa Adresi: http://www.menemeninsesi.com.tr/haber/Koyundereli-Ciftciler-cukura-dustu-/1467