Menemen'de olaylı meclis

7 Temmuz 2015 Salı   08:00

Menemen Belediyesi Meclis Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantı saygı duruşu ile başladı.

Nea Menemeni kardeş kent oldu

Geçmiş tutanak ve özetlerin okunması ve kabulü sonrasında gündemin bir diğer maddesi olan Yunanistan'in Nea Menemeni şehrinin kardeş kent kabul edilmesi maddesi konuşuldu. Oy birliğiyle Nea Menemeni'nin kardeş kent olması kabul edilirken, protokolün imzalanması için buraya bir gezi düzenlenmesi kararlaştırıldı.

İmar komisyonu raporu gerginlik yarattı

Komisyonlardan gelen raporlar bölümünde Kazımpaşa Mahallesi 5341-5342-5343 ada 1 parselde yapılan nizam değişikliği tartışıldı. İmar Komisyonunda CHP'li üyelerin kabul ettiği AK Partili üyeleri ret ederek şerh koydurduğu rapor mecliste de tartışma konusu oldu.

Konu hakkında söz alan AK Partili İmar Komisyonu Üyesi Levent Kutluay, yapılan düzenlemenin planlı alanlar tip imar yönetmeliğine aykırı olduğunu ifade ederek, Önerilen imar planı değişikliği şahsımızı ve meclis üyelerimizi yasal yükümlülük altına sokmaktadır. Bu yüzden imar değişikliğine ret oyu veriyoruz” dedi.

İlçe menfaatine bir değişiklik yapmak istedik”

Konuya bizzat müdahil olduğunu ifade eden Başkan Tahir Şahin, Burada dikine bir yapılaşma oluşuyor. Fakat vatandaşın 100 dairelik alanı varsa yine 100 daire yapacak. Bir daire bile fazla yapmayacak. Enine olacağına dikine olacak. Adı geçen bölgeye önemli ölçüde bir yatırım gerçekleştirilecek. Proje gerçekleşince dikine yapılaşma sayesinde bölgede yeşil alanlar da korunmuş olacak. 200 milyona yakın bir yatırım olacak. 850'ye yakın konut yapılacak buraya. 4-5 bin insan yaşayacak. İlçe menfaatine olan bir değişiklik yapmak istedik. Olaya pozitif yaklaşmak lazım” dedi.

Yapılan oylama sonrasında imar değişikliği oyçokluğuyla kabul edildi.

Bir diğer gündem maddesinde Koyundere Cumhuriyet Mahallesi 136 sokağa taşıt üst geçici projesi görüşüldü. Madde imar komisyonuna gönderildi.

Dilek temennilerde gerginlik yaşandı

Gündemin dilek ve temenniler bölümünde söz alan CHP Meclis Üyesi Veli Çaylak, gündeme dair konuları değerlendirerek Hükümete eleştirilerde bulundu. Eleştiriler üzerine söz alan AK Parti Meclis Üyesi Arif Kuran, Çaylak'ı eksik bilgiyle yorum yapmakla suçladı. Kuran'ın konuşması esnasında AK Parti Meclis üyelerinin bulunduğu sıralardan ‘Çaylakça bir yorum' sözü duyuldu. Duruma müdahale eden Başkan Şahin, sözleri sarf eden AK Parti Meclis Üyesi Mustafa Koç'tan üslubuna dikkat etmesi uyarısında bulundu. Yorum yapan Veli Çaylak'ın soyadıyla dalga geçilemeyeceğini ifade etti. Arif Kuran'ın tekrar söz istemesi üzerine dilek temennilerde tüm üyelerin bir kez söz alabileceğini hatırlatan Başkan Şahin bu isteği geri çevirdi. Bu sırada Başkan Şahin'in sözünü kesen Kuran, Şahin tarafından uyarıldı. Uyarıyı dikkate almayan AK Parti Meclis Üyesi Arif Kuran, Başkan Şahin'in talimatıyla meclis salonunun dışına davet edildi. Durumu protesto eden AK Partili diğer meclis üyeleri de salonu terk etti.

Yaklaşık bir buçuk saat süren meclis dilek ve temenniler sonrasında tamamlandı. Bir sonraki toplantının 3 Ağustos 2015 saat 18.00'de yapılması kararlaştırılarak meclis sonlandırıldı.

Haber: M. Hulusi YILMAZSayfa Adresi: http://www.menemeninsesi.com.tr/haber/Menemen-de-olayli-meclis/1470