2003 yılı Zafer Bayramı hatırası

26 Ağustos 2015 Çarşamba   08:00

Menemen´de yapılan mahalli seçimlerde CHP´den Menemen Belediye Başkanlığına seçilen Belediye Başkanı Tahir Şahin, 30 Ağustos 2003´de o zamanki adıyla Hükümet Meydanında kutlanan milli bayramda protokolle görülüyor.

Geçmişte 43 yıl önce milli bayramlarda ve Türkiye´de devlet daireleri ile okulların mesaisi cumartesi günü saat 13.00´de sona ererdi. Bu çerçevede cumartesi mesai bitiminde Menemen´deki askeri birliğimiz olan 212. Piyade Er Eğitim Alay Komutanlığı bünyesinde bulunan askeri bando ve eşliğindeki tören birliği tarafından Hükümet Konağı önünde göndere bayrak çekilir ve pazar günü güneş batımında Türk bayrağı indirildi. Merasim sırasında tören birliği geçişlerinde cadde ve balkonlarda bulunan vatandaşlar gönülden alkış tutarlardı.

Öte yandan milli bayramlarımızda asker ve izcilerin katılımı ile geceleri Fener Alayı düzenlenirdi. Bu uygulama geçmiş dönemin hükümeti tarafından kaldırıldı.

Türk ulusunun bağımsızlığını elinden almak isteyen güçlere karşı Zafer destanının yazıldığı gün olan 30 Ağustos Zafer Bayramı vesilesiyle bir kez daha ifade etmek isterim ki; Atatürk´ün düşünce sistemi bu gün olduğu gibi gelecekte de ışık olmaya devam edecektir.

Atatürk diyor; milli benliğini bilmeyen milletler başka milletlerin avıdır.

Zafer Bayramınız Kutlu Olsun

 

Foto1: 30 Ağustos 2003 yılına dönüş

Foto2: 30 Ağustos 2003 yılı protokolü Sayfa Adresi: http://www.menemeninsesi.com.tr/haber/2003-yili-Zafer-Bayrami-hatirasi/1651