Canavar Otuna İnceleme

27 Ağustos 2015 Perşembe   08:00

Görece Mahallesinde incelemelerde bulunan Mühendisler Ferdi Gürsal ve A. Barış Karakaş ile tekniker Ahmet Koçyiğit tarafından hazırlanarak imza altına alınan rapora göre: ?Mahallede patlıcan ve maydanoz tarlalarında mavi çiçekli canavar otunun olduğu tespit edilmiştir. Canavar otu tam parazit bir yabancı ot olduğu için yaşamını konukçu bitkiden alacağı su ve besin maddeleri ile sürdürür. Bu nedenle canavar otlarının çimlenmesi ve gelişmesi için mutlaka köküne tutunacağı bir konukçu bitki olması gerekir. Patlıcan ve maydanoz bitkileri canavar otunun konukçusu olmayıp, parazit olarak bu bitkilerle de yaşaması söz konusu değildir. Her iki üründe de yapılan incelemede canavar otlarının ürünün verimini etkileyecek düzeyde zarar vermediği, patlıcan köklerinde parazit yapmadığı gibi patlıcan bitkisiyle rekabet etme durumunun olmadığı görülmüştür. Yine maydanoz bitkisinin kökleri çok ince olmasından dolayı canavar otunun parazit olarak yaşaması olanaksızdır. Patlıcan tarlalarında ki bazı bitkilerin sararmasının nedeni de canavar otundan kaynaklanmadığı, fusarium hastalığından kaynaklandığı tespit edilmiştir.

Bu güne kadar Görece mahallesinden bu konu hakkında Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğüne herhangi bir başvuru olmadığı ve TARGEL projesi kapsamında köyde görevlendirilen Ziraat Mühendisine de bir şikayette bulunulmadığı tespit edilmiştir. Görece Mahalle muhtarı ve üreticilere canavar otu ile nasıl mücadele edilmesi gerektiği konusunda gerekli açıklamalar yapılarak, Bakanlığımızca hazırlanan canavar otu ve mücadelesi ile ilgili çiftçilere dağıtılmak üzere broşür verilmiştir. 

Canavar otu ile mücadele ancak kültürel önlemler ile yapılacağı konusunda bilgilendirmeler yapıldı. Kimyasal (ilaç) mücadelesi olmadığı, kimyasal mücadele de kullanılacak ilaçlarında Bakanlığımızca yapılmadığı özel firmalar tarafından çalışmalar yapılarak ruhsatlandırılması gerektiği açıklanmıştır. Şu an itibariyle Bakanlığımızca ruhsatlandırılmış bitki koruma ürünü yoktur? şeklinde tespitte bulunuldu.

Haber: S. Derya BOSUT

 Sayfa Adresi: http://www.menemeninsesi.com.tr/haber/Canavar-Otuna-Inceleme/1658