DEDEDEN TORUNA NAMLI KÖFTE

28 Ağustos 2015 Cuma   08:00

Menemen Belediyesi arka sokağındaki Arasta caddesi üzerindeki işletmeyi 4. kuşak oğlu ve kızıyla devam ettiren Ethem Namlı´nın torunu Mehmet Yeşildere ile yaptığımız küçük bir röportaj ile Namlı köftenin tarihini öğreniyoruz. 

Menemen´de 1928 yılında eski bir dükkanda kurulan Namlı köfte Menemen tarihi boyunca büyük ilgiyle tutulmuş ve kuşaklar boyu aile mesleği haline gelmiştir. Rahmetli Ethem Namlı´dan sonra Mevlüt Yeşildere köfteciliği sürdürmüş ve oğlu Mehmet Yeşildere´ye yerini bırakmıştır. Zaman içinde ilçemizle sınırlı kalmamış namı ilçe dışına da yayılmıştır.
Menüde köfte dışında başka lezzetleri de eksik etmeyen Namlı köfte iştah kabartan ciğer tavası, buz gibi köpüklü ayranı ve Menemen´in vazgeçilmezi çömlekte yoğurdu ile menüde oldukça iddialı piyasaya çıkıyor. Tabi yemeğin üstüne tatlısız olmaz kaymaklı kemalpaşa ve irmik tatlısıyla lezzetine lezzet katıyor. Ayrıca Menemen içi paket servisi olduğunu da vurguladıktan sonra Namlı köfte ailesine bize zaman ayırdığı için teşekkür edip röportajımızı sonlandırıyoruz.
Haber: Gökhan KANER 

 

 Sayfa Adresi: http://www.menemeninsesi.com.tr/haber/DEDEDEN-TORUNA-NAMLI-KOFTE/1660