Foça´da Mesaj Savaşları

1 Eylül 2015 Salı   08:00

Saat 09.30´da Cumhuriyet Meydanı´nda ki Atatürk Anıtı´nda yapılan çelenk koyma törenine Foça Kaymakamı Niyazi Ulugölge, Garnizon Komutanı Amfibi Görev Grup Komutanı Tümamiral Aydın Şirin, Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, belediye meclis üyeleri, siyasi partilerin ilçe başkanları ve temsilcileri, bazı STK temsilcileri, garnizonda görevli askerler ile vatandaşlar katıldı.

Terör Örgütlerinin Maşası?

Resmi program kapsamında çelenklerin sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunmasının ardından bir görevli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın kutlama mesajını okudu. Erdoğan mesajında şehit acılarının yürekleri dağladığını belirterek terör örgütleri ve paralel yapıya dikkat çekti. Erdoğan´ın ?Terör örgütleriyle birlikte hareket eden paralel devlet yapılanmaları ülkemizin ve milletimizin geleceğini tehdit etmektedir.  Bin yıldır bu coğrafyada nice düşmanları yenmiş, nice ihanet çetelerini çökertmiş olan aziz milletimiz elbette bölücü terör örgütünün de onun maşası haline gelen paralel devlet yapılanmalarının da üstesinden gelecektir. Tek Millet, tek bayrak, tek devlet, tek vatan ilkesi etrafında bütünleşen milletimiz inşallah bugün yaşadığımız tehditleri de bertaraf edecektir. Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi bir kez daha rahmetle minnetle yad ediyorum.? cümlelerine yer verdiği mesajı törene katılan AKP´liler tarafından alkışlanırken diğer gruplar sessiz kalmayı tercih etti.

Ordu adına bir subayın okuduğu mesaj sonrası resmi tören sona erdi.

Çakma Saltanatı da Kaldıracağız

Protokolün ve diğer partililerin tören alanından ayrılmasının ardından ise Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) ve Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Foça İlçe örgütlerinin çelenk sunumuyla alternatif tören başladı. CHP İlçe Başkanı Günal Biçer terör olaylarında şehit olan askerlere  ve Artvin´in Hopa İlçesi´nde meydana gelen sel felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlara rahmet dileyerek başladığı konuşmasında  partililerden 1 Kasım seçimlerinde ?Çakma Saltanat? ı kaldırmak için söz istedi. ?1 Kasım saltanatın kaldırıldığı tarih. Çakma Saltanatı da aynı tarihte kaldırmak için söz veriyor musunuz? diyen Biçer´in sözleri alkışlarla cevaplandı.

Başkanlık Hayali Suya Düştü

Biçer´in Şair Nazım Hikmet´in şiirlerinden alıntılarla tamamladığı konuşmasından sonra alandakilere hitap eden ADD Foça Şube Başkanı Neşe Uprak  13 yıllık AKP iktidarının Sevr´i yeniden ülke gündemine sokmakla suçladı.

90´lı yıllarda etkisiz hale getirilen terörle mücadeleden sözde çözüm süreciyle vazgeçildiğini, AKP´nin PKK ile kolkola yürüdüğünü, bugünse kaybettiği oyları kazanmak için terörle mücadele ediyor görüntüsü verdiğini iddia eden Uprak; ?Başkanlık hayali suya düşen Cumhurbaşkanı Milli İrade´ye rağmen iktidarda kalmak istemektedir. Halkımız bu oyunu görmeli. Dün terörle mücadele etmeyip onunla kolkola ülkeyi uçuruma sürükleyenleri asla unutmamalı ve önümüzdeki yenilenecek genel seçimlerde bu zihniyeti artık iktidar yapmamalıdır? dedi.

Cumhuriyet Meydanı´ndaki kutlamalar eğitimci yazar Yılmaz Mızrak´ın okuduğu şiirle tamamlanırken saat 10.30´da Kaymakamlıkta tebrikleşme programı gerçekleştirildi.

Seyfi Gül

 

 

 

 

 Sayfa Adresi: http://www.menemeninsesi.com.tr/haber/Foca´da-Mesaj-Savaslari/1673