Tariş üzüm alımları başladı

9 Eylül 2015 Çarşamba   09:00

Ege Bölgesi´nin en büyük tarım kuruluşları arasında bulunan Tariş, 2015 yılı mahsulü olan çekirdeksiz kuru üzüm alımlarını başlattı.

1 Eylül Salı günü alımlara başlayan 200 ortaklı Menemen Tariş´in önünde üreticilerin uzun kuyruklar oluşturduğu görüldü. Ürünlerini teslim eden üreticilere peşin ödeme yapıyor.

Üzümler nasıl bir işlemden geçiyor?

Traktör römorklarında Tariş´e getirilen üzümler, kooperatifim eksperi tarafından kalite kontrol işleminden geçiriliyor. Kalitesi tespit edilen kuru üzümler numaralandırılarak tartıya alınıyor. Burada ağırlığı ölçülen ürünler, kooperatifin depolarına götürülüyor. Depolanan üzümler daha sonra Tariş´in Alaşehir´de bulunan tesislerine götürülerek burada ihracata hazır hale getirilerek paketleniyor.

7,5 - 10 arası kalite numarası verilen çekirdeksiz kuru üzümler ortalama 5,25 lira ile 6,5 lira arasında kilo başına ücretlendiriliyor.

?Üzümlerden memnunuz?

Çekirdeksiz kuru üzüm alımlarında 1haftayı geride bıraktıklarını ifade eden Kooperatif Başkanı Ahmet Erçetin, ?Üreticilerimiz kaliteli ürünler getiriyor. Şu anda 233 ton üzüm alımı gerçekleştirdik. Geçtiğimiz sene 430 ton olan bu rakamı yakalayacağımıza ve geçeceğimize inanıyorum? dedi.

Haber: Ali Rıza KEMER ? M. Hulusi Yılmaz

 Sayfa Adresi: http://www.menemeninsesi.com.tr/haber/Taris-uzum-alimlari-basladi/1710