MENEMEN´DE FESTIVAL VAR

29 Nisan 2016 Cuma   08:00

MENEMEN´DE FESTİVAL VAR

Menemen Belediyesi´nin bu yıl ?Menemen´de Festival Var? sloganıyla sekizincisini düzenlediği İnadına Tiyatro Festivali başladı. Menemen Belediye Tiyatrosu´nun kuruluşunun 17. yılı olması dolayısıyla, 26-29 Nisan tarihleri arasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve yurdun dört bir yanından 17 tiyatro topluluğu ile 17 ünlü tiyatro ve sinema sanatçısının Menemen´de sanatseverlerle buluşacağını açıklayan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin;  ?Türkiye Cumhuriyeti´nin laik, aydınlık kalabilmesi için ?İnadına Tiyatro´ demeye devam edeceğiz? diye konuştu.

             Ülkemizin önde gelen tiyatro organizasyonlarından biri haline gelen ve Menemen Belediyesi´nin bu yıl 26-29 Nisan tarihleri arasında 8.´sini gerçekleştirdiği İnadına Tiyatro Festivali,?İnadına Tiyatro, İnadına Sanat? söyleminin yankılandığı coşkulu Kortej Yürüyüşü ile başladı.     Menemen Belediyesi önünden başlatılan ve Belediye Bandosu öncülüğünde Cumhuriyet Meydanı´na kadar devam eden korteje eşi Nurdan Şahin ile birlikte katılan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin; usta sanatçılar Ali Erkazan, Cezmi Baskın, Deniz Gökçer, Erdal Tosun, Engin Benli, Ferdi Akarnur, Selda Alkor, Sinan Bengier, Yakup Yavru ve Göksel Kortay ile birlikte kortejin önünde halkı selamladı, hemşehrilerine karanfiller sundu. CHP İlçe Başkanı Hürol Taklak, Belediye Meclis Üyeleri, Sivil Toplum Örgütleri Başkanları, Muhtarlar ve tiyatro severlerin yoğun ilgi gösterdiği kortejde tiyatrocular kostümleriyle yer aldı, Menemen sokaklarında renkli görüntüler yaşandı.

Sanatseverler Cumhuriyet Meydanı´nda buluştu

Menemen Cumhuriyet Meydanı´nda, yüzlerce sanatseverin katılımıyla gerçekleşen 8. İnadına Tiyatro Festivali açılış töreni, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşımızın söylenmesiyle başladı. Karşıyaka Gezer Dans Topluluğu´nun gösterileriyle renklenen törende, Toprak Sahne Tiyatrosu ?Önder´ adlı sokak oyunuyla büyük beğeni topladı. Törenin açılış konuşmasını yapan Menemen Belediye Tiyatrosu (MEBET) Sanat Yönetmeni Metin Güler; ?8. İnadına Tiyatro Festivali, karanlığa inat hepimize aydınlık olsun?sözleriyle festivale katılan tiyatro gönüllülerini selamladı.

?Lütfen bu değerlere sahip çıkalım?

Festivale katılan sanatçılar adına konuşan tiyatro ve sinema sanatçısı Sinan Bengier ise konuşmasında, ?Bütün toplumsal değerlerimizin, yaşantımızın topluiğne ile kazıldığı, sonradan kürekle kazınmaya başladığı, folklorumuzun ayaklar altına alınmaya uğraşıldığı şu dönemde, tiyatromuzun zaten senelerdir süren bir geriye itmenin sonucu seyirci kaybetmesi ya da salon bulamaması nedeniyle, bu ülkeye ait olan tüm değerleri yavaş yavaş kaybediyoruz. Lütfen bu değerlere sahip çıkalım. Böyle bir dönemde tiyatro festivali düzenleyen Menemen Belediyesi´ne çok teşekkür ediyorum?dedi.

?Sosyal Belediyeciliğimizi hiçbir zaman unutmadık.?

Belediye Başkanlığı görevine başladığı 1999 yılından bugüne Menemen´e önemli hizmetlerde bulunduklarını söyleyen Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, ?Menemen ilçesi, İzmir´in en iyi yerleşkelerinden bir tanesi. İzmir´in 30 ilçesi var ama bugün Tiyatro Festivalimizi yaptığımız Cumhuriyet Meydanımız ve altındaki iki katlı yeraltı otoparkı hiçbir ilçede yok. Şimdi en son yaptığımız hizmetimiz ise; sadece Menemen ve İzmir değil, Ege Bölgesi´nde olmayan, hayvanat bahçesinden açık hava tiyatrosuna, lunaparkına kadar içinde her şeyi barındıran, eski İzmir Kültür Fuarı içerisinde ne varsa hepsi bizim ilçemizde olacak. Bütün bunları yapabiliriz, yapıyoruz da. Ancak bütün bu işleri yaparken sosyal belediyeciliğimizi hiçbir zaman unutmadık, unutmaya da niyetimiz yok. Bu anlayışla 1999 yılında ?İnadına Tiyatro´ adıyla çıktığımız bu yolda 17. yılımızı kutluyoruz, Festivalimizin de 8.´sini kutluyoruz.  Biz ?İnadına Tiyatro´ dedik, ?İnadına Tiyatro´ demeye devam edeceğiz?dedi.

             ?Tiyatroseverlerde Kuvayi Milliye ruhu var??

             Başkan Tahir Şahin konuşmasında, sosyal belediyeciliğe neden büyük önem verdiklerini ise şu sözlerle açıkladı; ?Tiyatroya, sanata, spora verdiğimiz destekleri tek bir şey için yapıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti´nin laik, aydınlık kalabilmesi için yapıyoruz. Tiyatroseverlerde öyle bir duygu var ki, tiyatroseverlerde başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının, Çanakkale´deki Şehitlerimizin Kuvayi Milliye ruhu var. Bu ruhu kaybetmemek için, bu vatanın bölünmez bütünlüğünü sağlamak için, bu vatanın tek vatan olduğunu, bu devletin tek devlet olduğunu her yerde ve her fırsatta vurgulamak için, özellikle bu bayrağın yanına hiçbir bez parçasının asılamayacağını vurgulamak için bu sosyal etkinlikleri dün yaptık, bugün yaptık, yarın olsak da olmasak da yapmaya devam edeceğiz. Başta Kurtuluş Savaşımızın mimarı, Türkiye Cumhuriyeti´nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının, Şehitlerimizin ve Gazilerimizin önünde bir kez daha saygı ve minnetle eğiliyorum. İnadına Tiyatro demeye devam ediyoruz.?

             Cumhuriyet Meydanı´ndaki tören, tüm sanatçılar ve tiyatro topluluklarının yer aldığı festivalin hatıra fotoğrafının çekilmesiyle sona erdi.

              ?Kubilay Aydınlık Yüzler Onur Ödülleri? sahibini buldu

         Festivalin ilk gecesi Menemen Belediyesi Kültür Merkezi´nde düzenlenen ?Kubilay Aydınlık Yüzler Onur Ödülleri? töreninde; usta sanatçılar Ali Erkazan, Cezmi Baskın, Deniz Gökçer, Erdal Tosun, Ferdi Akarnur, Selda Alkor, Sinan Bengier ve Göksel Kortay´a ödüllerini Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, eşi Nurdan Şahin ile birlikte takdim etti. Konuk ekiplere teşekkür plaketlerinin de sunumunun ardından sahne alan Manisa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu ?Kadavra? adlı oyunuyla büyük beğeni topladı.

                 17 ünlü sanatçı ve 17 tiyatro topluluğu sanatseverlerle buluşacak?

             1999 yılından bugüne hizmet veren Menemen Belediye Tiyatrosu´nun kuruluşunun 17. yılında, Türk tiyatrosuna gönül vermiş 17 ünlü sanatçı ile 17 tiyatro topluluğunu Menemen´de buluşturan 8. İnadına Tiyatro Festivali, 4 gün sürecek. Binlerce sanatseveri Menemen´de buluşturacak Festivalde; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Giresun, Bingöl, İstanbul, Manisa, Balıkesir, Muğla, Afyon, Eskişehir gibi yurdun dört bir yanından 17 tiyatro topluluğu sahne alacak. Ayrıca ünlü tiyatro ve sinema sanatçıları Ali Erkazan, Cezmi Baskın, Deniz Gökçer, Erdal Tosun, Engin Benli, Ferdi Akarnur, Selda Alkor, Sinan Bengier, Yakup Yavru, Göksel Kortay, Ayşenil Şanlıoğlu, Erhan Yazıcıoğlu, Deniz Oral, Birgül Ulusoy, Mehmet Ulusoy, Yıldırım Şimşek ve Hülya Nutku Menemen´de sanatseverlerle buluşacak.

             Menemen Belediye Kültür Merkezi, tarihi Taşhan Çarşısı ve Köylerde sahnelenecek sokak oyunların yanı sıra; Prof. Dr. Hülya Nutku, Prof. Dr. Hasan Erkek, Prof. Bozkurt Kuruç, Yrd. Doç. Dr. Rasim Aşın, Cem İdiz gibi alanında uzman akademisyenlerin ve birçok tiyatro üstadının katılacağı söyleşi ve atölyeler de gerçekleştirilecek.

Haber: S. Derya BOSUT

 

Foto4: Önder adlı sokak oyunu büyük beğeni topladı. Sayfa Adresi: http://www.menemeninsesi.com.tr/haber/MENEMEN´DE-FESTIVAL-VAR/2302