Menemen´de Tarihten Yapraklar

6 Mayıs 2016 Cuma   08:00

Menemen´de Tarihten Yapraklar

NELER OLDU NELER

1999´lu yıllarda Menemen Belediyesi ilçenin tanıtımı için 3 projeyle taarruza geçti. 1999 yılında yapılan mahalli idareler seçimlerinde CHP´den Belediye Başkanı adayı olan Tahir Şahin, Menemen halkının çoğunluğunun oylarını alarak Belediye Başkanı seçildi. Başkan Şahin göreve gelir gelmez Menemen´in eksiklerini yavaş yavaş tespit ederek hizmet anlayışı hazırlıklarına başladı. İlçede şehir parkı olarak tanınan fakat park denilecek halden uzak berduş yatağı-karanlık bir tarla alanına el atarak ilk projesini hayata geçirmeyi amaçladı. 50 dönümlük alanda yeni yapılacak olan şehir parkında Kültür Merkezi, Kafeterya, Çocuk Oyun Alanı- 400 metre uzunluğunda kauçuk kaplama yürüyüş yolu, havuz ve oturma gruplarının yanı sıra geniş, aydınlık ve yeşil alan hizmet anlayışı için hazırlıklarını sürdüren Başkan Şahin, ziyaretine gelen ünlü politika yazarı ve aynı zamanda Menemen´in ünlü simaları olan yaşlılarla parkta bir araya geldi. Şahin, kültürümüzü ve değerlerimizi yarınlarımıza taşımamızı sağlayan yaşlıların dün ile bugün arasında köprü kurduğunu belirtti. İlçede en kısa zamanda 3 projenin hayata geçirileceğini, şehir stadına tribün ile toprak sahanın çimlenmesinin sağlanacağını ifade etti. Başkan Şahin´le keyifli bir gün geçiren yaşlılar günün anısına bir de toplu hatıra fotoğrafı çektirdi.

Foto1: Menemen´in namlı yaşlıları Tahir Şahin´le toplu?

Menemen´de Ezan Okuma Eğitimi

Yıl1997, günümüzden 16 yıl öncesi. Menemen İlçe Müftülüğü tarafından ilçede görev yapan imam hatip din görevlileri güzel ezan okuma eğitiminden gerçekleştirildi. Merkez belde ve köylerde ilçe müftülüğüne bağlı din görevlileri İlçe Müftülük binası toplantı salonunda Diyanet İşleri Başkanlığınca belirlenen hizmet içi eğitim kapsamında Ezan Okuma Kursu müfredatı uygulandı.

Ezan okuma hizmet içi eğitim kursu anılan yılda kutlu doğum haftası kapsamına denk gelmesiyle ilçede güzel ezan okuma yarışması düzenlendi. İlçe Müftüsü Mahmut Mintaş başkanlığında ve vaizlerin katılımı ile oluşan icra heyeti ezan okumada din görevlilerine kıraat-tecvit-ses ve makamdan not verileceğini iletmesiyle kursa katılan ve dereceye giren din adamına İlçe Müftülüğü tarafından güzel ezan okuyan kursiyerlere sertifikaları verildi.

?Gelin tanış olalım, işi kolay tutalım, sevelim sevilelim dünya kimseye kalmaz? Yunus Emre

Foto2: Menemen din görevlileri Sayfa Adresi: http://www.menemeninsesi.com.tr/haber/Menemen´de-Tarihten-Yapraklar/2308