MENEMEN EĞİTİMİNDEN BİR YAPRAK

19 Mayıs 2016 Perşembe   08:00

MENEMEN EĞİTİMİNDEN BİR YAPRAK

Menemen´de Ulusal Eğitim Destek Kampanyası!

Menemen ilçe merkezi ve beldelerde 15 yıl önce sosyo-ekonomik bakımdan yoksulluk içerisinde bulunan ve öncelikle okuma yazma bilmeyen genç kız ve kadınlar olmak üzere, gerekli eğitimi alamamış zorunlu eğitim-öğrenim çağını geçirmiş yetişkinler için,  2000´li yıllarda ilçe Kaymakamı görevini sürdüren Bekir Şahin Tütüncü başkanlığında Menemen İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Halk Eğitim Merkez Müdürlüğünce yapılan alan taraması çalışmalarında çok sayıda kişinin okur-yazar olmadığı görüldüğünden anılan yıl içerisinde ?Ulusal Eğitime Destek Kampanyası? projesi başlatıldı. Mehmet Ülkü başkanlığında Menemen Rotary Kulübü desteğiyle açılan yetişkinler okur-yazar kursuna çok sayıda bayan kursiyer katıldı. O dönemlerde ben de ulusal gazetelerin muhabiri olarak Menemen temsilciliğini yürütürken, ilçemizde uygulamaya konulan Ulusal Eğitime Destek Kampanyası bünyesindeki kursları takip ediyordum. Bu projede gönüllü öğretmenlere görev verildi. Asarlık ve Koyundere beldelerindeki kursları ziyaret ederek canlı olarak haber-görüntü almak üzere kursiyerlerin sınıfına girdim. İlçemizde kutlanan ulusal ve resmi bayramlar, devlet büyüklerinin katıldığı açılışlar, temel atma ve diğer devle törenlerinde sunum yapan eğitimci duayen öğretmen Semra Yapıcı bu projede gönüllü olarak yetişkinlere okuma-yazma kursu veriyordu. Öğretmen Yapıcı, kursun amacını belirtirken, her kursiyerin sırasının önünde salata tabağı var olduğunu gördüm. Yapıcı, ?İlçemizde Kaymakamımız önderliğinde Menemen´de ulusal eğitim destek kampanyası, yani kolaylaştırılmış (KOYE) yöntemiyle seferberlik olarak kadınlara özel açıldı. Kolaylaştırılmış eğitim kapsamında Menemen Rotary Kulübünde kırtasiye desteği, Kaymakam iaşe yardımı ile destek veriyor, ders aracı olarak meyve salatası yaparak yaşatıyoruz. Bunun yanında meyve çeşitleri ile okuma-yazma-rakamları atlattık   ? dedi.

Anılan yıllarda yetişkinlere açılan okuma-yazma kursunda çok sayıda yetişkin okuma yazma öğrendi. Askerdeki oğluna mektup yazarak, torununa ödev yapmada yardımcı olup, TV alt yazılarını okuma fırsatı yakaladı. Kurs tamamlandığında amacına ulaştı. Kursiyerlerin katılımı ile belge töreni düzenlendi. Karnesini alan kursiyerler çeşitli fabrikalarda işe yerleştirildi. Yeter ki iste. Bu anı sen de yaşa?

Foto1: Menemen´de okuma-yazmanın başlangıcı

Foto2: Kursiyer; ?Okumanın yaşı olmadığını gösterdiğim için çok mutluyum?

Foto3: Kursiyerler belgelerini Kaymakam Bekir Şahin Tütüncü´nün elinden aldılar.  

Foto4: Kursu bitirenler işe başlatıldı. Sayfa Adresi: http://www.menemeninsesi.com.tr/haber/MENEMEN-EGITIMINDEN-BIR-YAPRAK/2333