Yönetmenlerden Örnek Dayanışma

25 Kasım 2016 Cuma   08:00

Yönetmenlerden Örnek Dayanışma

Önceki gün Türk Tiyatrosu´na dayanışmanın en güzel örneklerinden biri olarak geçecek bir etkinlik gerçekleşti. Bornova Belediyesi Uğur Mumcu Kültür Merkezi Sevda Şener Sahnesi´nde Tiyatro Kıyı´nın ?Onlar? oyunu tam bir dayanışma, dostluk ve sanatta omuz omuza oluşun somut örneği sergilendi.  Kıyı Ege ve Ege Tiyatrolar Birliği´ne üye İzmirli altı ayrı tiyatronun yönetmeni bir araya gelip bir oyun ortaya koydular. Beş yönetmenin oynadığı oyunu, yine birlikten başka bir yönetmen sahneye taşıdı. Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu, Karşıyaka Belediye Tiyatrosu, Menemen Belediye Tiyatrosu, Güzelbahçe Belediye Tiyatrosu, Narlıdere Umut Tiyatrosu ve Buca Seskem Tiyatro´nun yönetmenlerinin yer aldığı projenin provaları Bornova Belediyesi Uğur Mumcu Sahnesinde gerçekleştirildi. Yaklaşık 4 ay süren provalarda öğrencilik günlerine dönen hocaların performansı görülmeye değerdi. Turgut Özakman´ın Duvarların Ötesi oyunundan uyarlanan ?Onlar? isimli oyunu, BBŞT Sanat Yönetmenlerinden Ant Aksan uyarlayıp sahneye taşıdı. Cezaevinden kaçan dört mahkumun ve rehine aldıkları bir öğretmenin maceralarını anlatan oyun, değişik kurgusu ve oyun içerisinde yaratılan farklı düzlemleri ile dikkat çekiyor. Oyunda Ali Soner Günüç, Orhan Demir, Selin Akın, Zekeriya Hocalar ve Metin Güler rol aldı.

Salonu dolduran seyircinin büyük ilgiyle izlediği, zaman zaman oyuna bile katıldığı, tiyatroseverler tarafından büyük alkış alan "Onlar" oyunun sonunda Kıyı Ege ve Ege Tiyatrolar Birliği Başkanı Metin Güler tarafından BBŞT ailesine bir de teşekkür plaketi takdim edildi.

Proje koordinatörü ve Birlik Başkanı Metin Güler yaptığı konuşmasında; ? Ülke tiyatrosuna bir nefeslik bile olsa yeni bir soluk katabilmenin sorumluluğu içerisindeyiz. Tiyatrocuların birbirini sevmediği önyargısını biraz da olsa kırabilmenin sevincini yaşıyoruz. Öğrenci olmanın haylazlığı ile başlayan prova süreçleri, projenin omuzlarımıza yüklediği sorumluluğa dönüştüğünde anladık ne kadar önemli bir iş yapıyor olduğumuzu. Dayanışmamız, dostluğumuz ve sunduğumuz koşulsuz emek iyi bir örneğe dönüşecekse ne mutlu bizlere. Çünkü tiyatronun gerçek ve samimi birlikteliklere ihtiyacı var. Çünkü birlikteysek güçlüyüz?  dedi.

?Onlar? oyununun birliğe üye ekiplerin ev sahipliğinde turneye çıkacağı belirtildi.

Haber: Deniz GÜL Sayfa Adresi: http://www.menemeninsesi.com.tr/haber/Yonetmenlerden-Ornek-Dayanisma/2728