İzmir Kent Konseyleri Birliği Menemen´de Toplandı

17 Şubat 2017 Cuma   08:23

İzmir´in 25 ilçesindeki Kent Konseylerinin oluşturduğu İzmir Kent Konseyleri Birliği, Şubat ayı Olağan Toplantısı´nı Menemen´de gerçekleştirdi.

Menemen Kent Konseyi´nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantı öncesinde Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin´i Gölpark Menemen´de ziyaret eden Kent Konseyi Başkanları, gençliğe ve spora verdiği desteklerden dolayı Başkan Şahin´e plaket verdi.

?Gençlere bırakmanın zamanı geldi?

Başkan Şahin´e plaketini sunan Karşıyaka Kent Konseyi Başkanı Selman Boyacı, ?Gençliğe inanmak lazım. Onun için sizi tebrik ediyorum? dedi. Bu plaketi almaktan büyük mutluluk duyduğunu ve gençliğe güvendiğini söyleyen Başkan Şahin, ?Türkiye´nin en genç Kent Konseyi Başkanı bizde.  Güzel bir şey bu. Artık yavaş yavaş bazı şeyleri gençlere bırakmanın zamanı geldi ve geçti diyebiliriz. Ben 39 yaşında Belediye Başkanı oldum. Birikimi ve vizyonu sağlam ise 25 yaşında bir arkadaşımız olsun. Belediye Başkanlığı´nda artık genç isimlerin olması fayda getirir. Belediye Meclis Grupları da öyle. Bütün Sivil Toplum Örgütlerinde de aslında böyle olması gerektiğinin altını çizmek isterim? dedi.

Plaketin ardından Karşıyaka Kent Konseyi Başkanı Selman Boyacı, İzmir Kent Konseyleri Birliği hatırası kalemi ?İyi günlerde, iyi kararlara imza atmanız dileğiyle, ?Hayır´lar getirsin? diyerek Başkan Şahin´e takdim etti ve katılımcılardan yoğun alkış aldı.

Tek adamlığı anlatırsak ?Hayır? çıkacak

Bu sözlerin ardından, anayasa değişikliğine ilişkin referandum ile ilgili açıklamalarda da bulunan Başkanı Şahin;?İnşallah bütün sonuçlar Türkiye´de ?Hayır´ olacak diye düşünüyorum. Ben çok umutluyum. Çok gerçek bir anket var elimizde. İzmir´de AK Parti´nin %11 tabanı ?Hayır´ diyor. MHP´nin de çok yüksek bir tabanı ?Hayır´ diyor. İnşallah Türkiye´de de böyle olacak. ?Tek adamlığı´ sağduyulu MHP ve AKP tabanına anlatırsak, eminim ki ?Hayır´ çıkacak?dedi.

?Belediye Başkanı Risk Almalı?

Sivil Toplum Örgütleri´nin sığınağını yerel yöneticiler olarak tanımlayan Başkan Şahin; ?Yerel yöneticiysek bazı riskleri almamız lazım. Belediye Başkanlığı makamı risk alma makamıdır. Mevzuatı zorlayarak iş yapmak gerekir. İzmir´in ilk doğal gölparkı olan Gölpark Menemen de bu bakış açısıyla ortaya çıkarıldı. Bu gördüğünüz alan, Ulaştırma Bakanlığı Karayolları Bölge Müdürlüğü´ne ait bir alan. Sayın Başbakan Bakan iken, 7 yıl önce buraya getirdim. Bu gölde 8 çocuğumuz boğularak vefat etmiş. ?Burayı bize tahsis edin, biz de bir proje yapalım´ dedim. 5 yılda en az 10 kez istedim bir türlü nasip olmadı. Ben de iki yıl önce Karayolları´nın olmasına rağmen kendi Belediye personelimle bu alanı yarattım. Bu ciddi bir riskti. Eğer böyle riskler alıyorsanız, o zaman bu makamlara talip olmak lazım. Almıyorsak, bence olmamak lazım? dedi.

Gölpark Menemen´e yılda 400 bin ziyaretçi hedeflediklerini açıklayan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, 170 dönümlük rekreasyon alanı içerisinde yer alan 27 dönüm doğal gölet etrafında çevrelenmiş hayvanat bahçesi, fuar alanı, açık ve kapalı spor salonları, lunapark, amfi tiyatro, go-kart pisti ve kafeteryaları Kent Konseyi Başkanlarına bizzat kendisi tanıtarak, ziyaretleri anısına konuklarına Menemen toprağından yapılmış testi ve 2017 yılı ?Ata´ya Saygı Takvimi? hediye etti.

İzmir Kent Konseyleri´nden Menemen´e tam destek?

Menemen Belediyesi Tepe Sosyal Tesisleri´nde düzenlenen toplantıda; Menemen Sol Sahil Sulama Birliği Başkanı Recai Önal ve Ziraat Odası Başkanı Arif Metin Karagöl, Menemen´e yapılmak istenen Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi ve Gediz Nehri kirliliği konusunda katılımcıları bilgilendirdi. Bu konularda Menemen Kent Konseyi´nin hazırlayacağı eylem planına, İzmir´deki tüm Kent Konseyleri´nden destek geldi. İzmir Kent Konseyleri Birliği´nin Şubat ayı Olağan Toplantısı, Menemen Belediyesi Tepe Sosyal Tesisleri´nde düzenlenen akşam yemeği ile son buldu.

Haber: Gökay ÖZALPSayfa Adresi: http://www.menemeninsesi.com.tr/haber/Izmir-Kent-Konseyleri-Birligi-Menemen´de-Toplandi/2925