18 Mart Çanakkale Zaferi Menemen’de anıldı

18 Mart 2021 Perşembe   17:16

18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Zaferi´nin 106. yıldönümü etkinlikleri kapsamında Menemen Yıldıztepe Şehitliğinde anma programı gerçekleştirildi. Menemen Kaymakamı Fatih Yılmaz, Garnizon Komutanı Albay Ahmet Fatih Oğuz, Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği ve Muharip Gaziler Derneği tarafından şehitliğe şükran çelengi sunuldu.
Anma Törenine Menemen Kaymakamı Fatih Yılmaz, Garnizon Komutanı Albay Ahmet Fatih OĞUZ, Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın PEHLİVAN, Menemen Cumhuriyet Başsavcısı Uğur GÜNDOĞDU, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği temsilcileri, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Menemen Şubesi temsilcileri, şehit yakınları ve gaziler ile İlçe protokolü katıldı.

“Toprak Eğer Uğrunda Ölen Varsa Vatandır”
Saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı´nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapmak üzere kürsüye gelen Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği adına Fatih Aslan “ Vatan bir toprak parçasıdır ama her toprak parçası bir vatan değildir. Vatan, uğruna şehitlerin kanlarını akıttıkları toprak parçasıdır. “Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır” sözü ne güzel bir sözdür. Bugün sahip olduğumuz bu cennet vatan kahraman atalarımızın her karışını kanlarıyla sulayarak bizlere emanet ettikleri topraklardır. Allah her yerde bu vatanı korumak için şehadet şerbetini içen vatan evlatlarına rahmet eylesin. Bizlere de onların yolundan gitmeyi nasip eylesin” dedi

Atatürk Anadolu Lisesi öğrencileri Bensu Sağlım’ın Mehmet Akif Ersoy’un “Çanakkale Şehitlerine” ve Erkin Yusuf Yılmaz’ın “Dur Yolcu” şiirini okuması ile devam eden törende daha sonra Menemen İlçe Kaymakamı Fatih Yılmaz şehitlik defterini imzaladı.

“Bayrakları Bayrak Yapan Üstündeki Kandır”
Yılmaz, mübarek şehitler adına kaleme aldığı metini paylaşarak “Gönül fezasının erleri aziz şehitlerimiz, sizler memleketin mabedine namahrem eli değmesin, al sancağımız kendi gök kubbemiz altında kıyamete kadar dalgalansın, cübbeler yürekli, ekmekler bereketli, davalar gerçekçi olsun diye tam 106 yıl önce mukaddes bedeninizden süngüler, mermileri geçirip sımsıcak mübarek kanınızı yurduma alçaklar bir daha uğramasın diye döktünüz. Kelimelerin kifayetsiz kaldığı, lisanın çıldırdığı, dilin dönmediği bu anlarda biz gönülde açan bir gül misali kokunuzdan biliriz cennet vatan uğruna cennetlerle müjdelendiğinizi. Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Siz al kanınızın rengiyle bir kez daha azizleştirdiniz bayrağımızı” ifadelerini kullandı.

Şehitler anısına İlçe Müftüsü Mehmet Sever tarafından duaların okunması sonrası şehitliklerin ziyaret edilmesi ve karanfiller bırakılması ile tören son buldu.

Haber Erhan ÖZALPSayfa Adresi: http://www.menemeninsesi.com.tr/haber/18-Mart-Canakkale-Zaferi-Menemende-anildi/55351