‘Emek ile İşlenmiş Hayaller’ Sergisi Açıldı

1 Temmuz 2021 Perşembe   13:20

Emek ile İşlenmiş Hayaller sergisinin açılışına Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan, Menemen Belediye Başkan Yardımcıları, Menemen Belediye Meclis Üyeleri, Siyasi Partilerin Başkan ve Yöneticileri, Meslek Odalarının Başkan ve Yöneticileri, Sivil Toplum Temsilcileri, Muhtarlar ve Vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende Menemen Belediyesi Halk Oyunları ekibinin hazırlamış olduğu Zeybek ve Trakya bölgesine ait yöresel halk oyunları gösterisi sahnelendi.
“965 Kursiyerimiz Eğitim Almıştır”
Menemen Belediyesi’nin açmış olduğu Mesleki Eğitim Kurslarında eğitim gören kursiyerlerin aylardan beri el emeği göz nuru çalışmalarının bugün burada sergilendiğine dikkat çeken Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan “Kültürel değerlerimizi koruma, yaşatma ve geliştirme bilinci ile faaliyetlerine devam eden Mesleki Eğitim Kurs Merkezimiz ilçemizin sosyal değişimine ön ayak olduğu gibi halkımızı da bir araya getirip kaynaştırmaktadır. En önemli amaçlarımızdan biriside, coğrafi işaret almış Menemen Çömleğini ve unutulmaya yüz tutmuş olan sepet örgü gibi değerlerimizi gün yüzüne çıkarmaktır. Bu meslekler eski kültürlerimizin birer birikimidir. İçlerinde çok şeyi saklamaktadır. Ama ne yazık ki kaybolan ve kaybolmaya yüz tutmuş, unutulan bu mesleklerimiz, kimimizin belleğinde tatlı bir anı, kimimizin içerisinde sadece duyum yoluyla hatırlanan bir sözcüktür. Bizlere düşen görev ise bu değerlerimize hep birlikte sahip çıkmaktır. Bu nedenle mesleki eğitim kurslarımızı çok ama çok önemsiyoruz. Mesleki Eğitim Merkezlerimizde görevli 21 usta öğreticimiz, pandemi koşullarına rağmen açmış oldukları 20 kursta toplam 965 kursiyerimize eğitim vermiştir.” dedi.

“Gelirlerimizi LÖSEV’e bağışlayacağız”
Yeni dönem faaliyetlerine de hemen başladıklarını dile getiren Pehlivan “Yeni dönemde merkezimizin faaliyet gösterdiği alanlarda kurs kayıtları başlarken, sosyal sorumluluk proje kapsamında oyuncak atölyelerimizde hizmete başlıyor. Bez oyuncak bebek dikimi işini İŞKUR üzerinden alınan kursiyerlerimiz gerçekleştirecektir. Dikilen bebeklerimiz LÖSEV’e katkı sağlayacak ve bütün gelirlerimizi LÖSEV’e bağışlayacağız. Yeni dönemde merkezimizin faaliyetleri, fark yaratacak uygulamalarla da devam ediyor olacak. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Bez bebek haricinde de iyi sürprizlerimiz olacak. Bez bebek projemiz, Avrupa Birliği’nden desteklenen fonlarla da usta öğreticilerimize de katkılar sağlayacaktır. Proje ile kanser hastalarımızın yüzlerini güldürürken, kursiyerlerimizin de ev ekonomilerine de ciddi katkılar sağlayacağız. Bu duygu ve düşüncelerle Mesleki Eğitim Merkezimizin yıl sonu sergisinin hayırlı uğurlu olmasını diliyor, kurslarımıza katılarak sertifikalarını alan bütün kursiyerlerimizi tebrik ediyorum. Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğümüzde görevli usta öğretici ve kursiyerlerimize bu güzel serginin oluşumuna katkı koydukları için teşekkür ediyorum. Emeklerine sağlık. Mesleki Eğitim kurslarımızı 2021 yılında da geliştireceğiz. Hem usta öğretici sayımızda hem de kursiyer sayımızda %50 arttırmayla ilgili hedeflerimiz var. Hep birlikte el birliği ile hedeflerimizi gerçekleştireceğiz.” şeklinde ifade etti.

Açılış konuşmasının ardından Açılış kurdelesi kesilerek, Emek ile İşlenmiş Hayaller sergisi gezildi. Emek ile İşlenmiş Hayaller sergisi bugün ve yarın olmak üzere (1-2 Temmuz) Taşhan’da ziyaretçilerini bekliyor olacak.

Menemen Belediyesi Mesleki Eğitim Kurs Müdürlüğü bünyesinde, 21 usta öğretici ile birlikte Menemen Mahallelerinde tel kırma, iğne oyası, ahşap boyama, giyim, ev tekstili, kırk yama, takı tasarım, deri el sanatları, tahta baskı, el ve makine nakışı, kuyumculuk atölyesi eğitimleri verilmektedir. Unutulmaya yüz tutmuş el sanatları alanında sepet örgü ve ilçenin simgesi olan, coğrafi işareti de bulunan çömlekçilik atölyesi ile kaybolmaya yüz tutmuş meslekler de yaşatılıyor.

Haber Gökay ÖZALPSayfa Adresi: http://www.menemeninsesi.com.tr/haber/Emek-ile-Islenmis-Hayaller-Sergisi-Acildi/55447