Sosyal Medya Yanılgısı
Mehmet Ergüneş

Sosyal medyada artık hepimizin önüne bir günde yüzlerce reklam çıkıyor. Bu reklamlara maalesef sağlık alanı da dahil olmuş durumda. Estetik, diş hekimliği ve birçok alanda ben bile her gün en az 10 reklamla karşılaşıyorum. Ben bu hafta kendi alanımla olan kısmından kısaca bahsedeceğim.

Öncelikle bizim için belki de en kıymetli tedaviler kendi dişlerinizin öncelikli olduğu, kendi dişleriniz korunarak yaptığımız tedaviler. Yaptırmış olduğunuz her hatalı tedavi, doğru planlanmayan ve sonrasında da iyi bakılmayan her protez ileride sizlere diş eti problemi, diş ağrısı ya da şişlik olarak geri dönecektir.

Sosyal medya kullanımı artık hayatın vazgeçilmezi. Ancak bu alanı bilinçli kullanıp doğru bilgi almadan her reklama, her görsele inanmamak gerekiyor. Dozunda kullanılmaz ise ciddi bir bağımlılık da yapabilen bir alan sosyal medya. Bilgilendirme amaçlı yapılan paylaşımlar takipçileri doğru şekilde yönlendirebilirken, daha çok estetiğin ön planda olduğu, gülüşü ve dişleri gösteren, insanları büyüleyen gerçek dışı photoshoplu paylaşımlar ise yanlış algıların oluşup; herkes için en iyisi estetik dişlermiş gibi bir düşünceye sebep olabiliyor. İnsanları photoshop ile yanıltıp, kalitesiz malzemeler ve yanlış tekniklerle yapılan gülüş dizaynı, implant gibi işlemler memnuniyetsiz hastalara sebep oluyor. Tek sorun memnuniyetsizlik de değil. Bu hastalar dişlerini hatta sağlıklarını kaybedebiliyor. Bu nedenle doğru şekilde araştırıp reklamlara kanmak yerine, hekiminize danışarak işlem yaptırmak daha sağlıklı olacaktır.

Son dönemde insanlar hekimlerin ya da kliniklerin instagram hesaplarında gördükleri öncesi ve sonrası fotoğraflardan çok etkileniyor ve kendi sağlam dişlerinin üzerine zirkonyum ya da yaprak porselenler ile kaplama yaptırmak üzere diş hekimine başvuruyorlar. Her şeyden önce önemlisi insanın sağlıklı diş eti ve dişleri olmasıdır. Doğal dişler yapılmak istenen gülüş tasarımı bile olsa ortodontik tedavi ile düzeltilebilecekse öncelik bu olmalıdır. Yaptığımız işin estetikten önce sağlığı gözetmek olduğunu bilmeyenler photoshoplu bembeyaz fotoğraflar ile sosyal medyada paylaşımlar üzerinden hayal satmaya çalışıyorlar. Ve ne yazık ki bunlara inanan tek isteği daha beyaz dişlere ve daha güzel bir gülüşe sahip olmak olan kişiler ise inanıp hayallerini gerçekleştirmek üzere bu yerlere başvuruyorlar. Öncelik hedefi bu isteklere daha ucuza sahip olmak olanlar ne yazık ki işinin ehli olmayan kişilerce tedavi edilip sonunda hüsrana uğruyorlar. Diş tedavileri ile gördüğünüz gülüşlere sahip olmak tabi ki mümkün. Ama bu tedaviler yapılırken kullanılan malzemeler oldukça maliyetli malzemeler. Bu nedenle de tedaviler de maliyetli. Maddi olarak bu tedavileri karşılayamayacak ise kişi, kendisine sunulan alternatif ucuz yöntemler ile sağlığını da kaybediyor. Yarın öbür gün problemler arka arkaya çıkmaya başlıyor.

Kötü ve uyumsuz porselenler diş eti sağlığını bozmakla birlikte kötü ağız kokusuna da sebep olmaktadır. Ayrıca uyumsuz, yüzeyi pürüzlü porselenler üzerinde daha fazla bakteri birikmektedir. Bunlarda hem çürüklere hem de diş eti hastalığına yol açarlar. Tüm bunları düşündüğünüzde doğru araştırmalar yapılmadan tedaviye başlarsanız sonunda sağlığınızı kaybedebilirsiniz.

Sağlıklı gülüşler...

Sorularınız için; disizmir@gmail.com - www.disizmir.netSayfa Adresi: http://www.menemeninsesi.com.tr/yazar/Sosyal-Medya-Yanilgisi/1445