Cumhuriyetimiz 99 Yaşında

29 Ekim 2022 Cumartesi   13:12

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında ilk tören, dün Cumhuriyet Meydanı´ndaki Atatürk Anıtına çelenklerin sunulması ile başladı.

Çelenk sunuş törenine; Menemen Kaymakamı Fatih Yılmaz, Garnizon Komutanı Albay Ahmet Fatih Oğuz, Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan, Menemen Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Kaçar, Menemen Belediye Meclis Üyeleri, Siyasi Parti Başkan ve Yöneticileri, Meslek Odalarının Başkan ve Yöneticileri, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Müdürleri, Sivil Toplum Temsilcileri ve muhtarlar, okul müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Tören; Menemen Kaymakamlığı, 57. Topçu Tugay Komutan Yardımcılığı ve Menemen Belediye Başkanlığı çelenklerinin Atatürk Anıtına bırakılmasıyla başladı.

Çelenk sunumunu takiben saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşımızın seslendirilmesiyle çelenk sunma töreni sona erdi.

Bugün; 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama programına göre ilçe Kaymakamı Menemen Kaymakamı Fatih Yılmaz, makamında protokol sırasına göre tebrikleri kabul etti. Ardından kutlamalara Atatürk Caddesi Park Durağı alanında devam edildi.  Okullar, askeri birlikler ve diğer kuruluşların güzergahta, Kaymakam Fatih Yılmaz, Garnizon Komutanı Albay Ahmet Fatih Oğuz, Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan ve Menemen Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Kaçar’ın protokolde yerlerini almasıyla kutlama töreni başlatıldı.

Menemen Kaymakamı Kaymakam Fatih Yılmaz, Garnizon Komutanı Albay Ahmet Fatih Oğuz ve Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan öğrencilerin, askeri birlik ve halkın bayramını kutladılar. Daha sonra saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrağımız göndere çekildi.

“Cumhuriyet Eşitlik, Özgürlük ve Uygarlıktır”

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapması için kürsüye davet edilen İlçe Kaymakamı Fatih Yılmaz “Büyük Milletimizin tarihteki en parlak başarılarından biri olan Cumhuriyet’in 99. yılını kutluyoruz. Bu büyük günde Cumhuriyet’in kurucusu Büyük Atatürk’ü, kahraman silah arkadaşlarını, kanlarıyla bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyoruz. Cumhuriyet ezelden, ebediyete akıp giden tarihimizde çok önemli bir aşamadır. Cumhuriyet tarihin şafağından beri var olan milletimizin, tarih içindeki büyük yolculuğunu çok önemli bir anında, ona yepyeni bir hayat kazandıran ve ufuklar açan muhteşem bir olaydır. Cumhuriyet milletimizin tarih sahnesinde yeniden dirilişinin adıdır. Cumhuriyetimiz mana ve gücünü milletimizin ortak iradesiyle ve büyük bir imanla gerçekleştirdiği kurtuluş mücadelesinin eseri olmasından almaktadır. İnsanlık tarihi milletlerin böylesine sarsılmaz bir ortak iradeyle kendi elleri ile yazdıklarına çok nadir şahit olmuştur. Bizi millet olarak bir arada tutan toplumsal bütünlüğümüzü ve dayanışmamızı sağlayan Cumhuriyet’in ülkesine sadakatle bağlı tüm yurttaşların eşitliği ve özgürlüğünün fikri oluşturmaktadır. Demokratik Cumhuriyet ırk, din, inanç ve cinsiyet farkı gözetmeksizin her Türk vatandaşının ortak varlığıdır. Din ve vicdan hürriyetini teminat altına alan laiklik yurttaşların fikirlerini serbestçe ifade etmelerini ve yönetimine katılmalarını sağlayan demokrasi, adaleti teminat altına alan hukuk devleti, Cumhuriyet’in toplumsal sözleşmesinin vazgeçilmezleridir. Milletimiz sevinçte ve üzüntüde ortak kader anlayışına sahip çıkmıştır. Cumhuriyet milletimizin doğulusuyla, batılısıyla, güneylisiyle, kuzeylisiyle, kadın, erkek, yaşlı, genç demeden kan ve göz yaşlarıyla yazdığı essiz bir destandır. Cumhuriyet eşitlik, özgürlük ve uygarlıktır. Cumhuriyet cehalete, yoksulluğa ve çaresizliğe karşı verilen mücadelenin adıdır. Cumhuriyet’in temeli vatandaşlarını çağdaş bir devletin vatandaşı yapmaktır.” şeklinde ifade etti.

“Türk Milleti Cumhuriyetle Mutludur”

Sözlerine devam eden YILMAZ “Cumhuriyetin çağdaşlaşma projesi sayesinde Türkiye 99 yıl gibi kısa bir sürede demokratik bir sanayi toplumu haline gelmeyi başarmıştır. Bundan sonraki hedefimiz demokratik bir bilgi toplumu olmaktır. Cumhuriyet bir büyük dönüşüm, hayatın her alanını kapsayan bir zihniyettir. Cumhuriyet dünyaya birlikte düşünebilmek, zamanın ruhunu yakalayabilmek, evrensel uygarlığın ortak dilini konuşabilmektir. Cumhuriyet’in başarıları her türlü övgünün üzerindedir. Cumhuriyet’in bugün bizlere ulaştırdığı seviye hepimize heyecan ve ümit vermektedir. Birlik ve beraberliğimizi pekiştirmeli ve milletçe bağımsız yaşama azmimizi yenilemelidir. Cumhuriyetimizin en önemli özelliği her kes tarafından benimsenmiş, kavranmış ve herkes tarafından kucaklanmış olmasıdır. Bu Cumhuriyetin ebediyete kadar varlığının en önemli güvencesidir. Türk Milleti Cumhuriyetle mutludur. Milletimiz Cumhuriyetle bugün geldiğimiz noktadan daha ileri ufuklara ancak ve ancak Cumhuriyetle var olabileceğinin bilincindedir. Bu anlamlı günde hep beraber el ele kenetlenelim. Bölünmez bütünlüğümüze, demokrasimize ve Cumhuriyetimizin bize kazandırdığı değerlere hep birlikte sahip çıkalım. Anayasal bir demokrasi olan Türkiye Cumhuriyeti, temel niteliklerini, hedeflerini, prensiplerini, sistemini koruyarak hür ve serbest bir ülke olarak yoluna devam edecektir. Arzumuz, muradımız barış, birlik ve beraberliktir. Bölünmez bütünlüğümüzün muhafazasıdır. Geçmişle, aydınlık yarınlarımız arasındaki en önemli köprü olan Cumhuriyet bizi daha nice bin yıllara taşıyacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramı’nı en içten sevgi ve saygılarımla kutluyorum.” dedi.

Cumhuriyet için koştular

Cumhuriyet´imizin kuruluşun 99. Yılı kutlamaları kapsamında Menemen Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü´nün düzenlediği Ortaokullar ve Liseler Arası Cumhuriyet Koşusu sonuçlarına göre birinci, ikinci ve üçüncü olan öğrencilere madalyaları takdim edildi.

Sabahat Akşiray Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencilerinin Bayrak Gösterisi çok büyük alkış aldı.

Öğrencilerin Şiirleri okunmasının arıdan Menemen Belediyesi Halk Oyunları ekibi sahne aldı.

Menemen Belediyesi Halk Oyunları gösterilerinin ardından resmi geçit törenine geçildi. Meslek kuruluşları, dernekler, engelliler, gençlik ve spor müdürlüğü ekibi, ana sınıfı, ilkokul, ortaokul ve liselerden öğrenciler, gaziler, askeri birlikler ve bayrak ve flamalarla resmi geçitte yer aldılar. Vatandaşlar coşkulu alkışlarıyla katılımcıları selamladı. Resmi geçit ile kutlama programı son buldu.

Haber Erhan ÖZALPSayfa Adresi: http://www.menemeninsesi.com.tr/haber/Cumhuriyetimiz-99-Yasinda/55761