Menemen'in Sesi
Yazarlar Spor Güncel Siyaset Video Galeri Foto Galeri Tümü
Atatürk’ün Elini Öpen Hüseyin Tarhan Taburcu Oldu
Atatürk’ün Elini Öpen Hüseyin Tarhan Taburcu Oldu
Futsal Şampiyonu Şehit Kemal Ortaokulu
Futsal Şampiyonu Şehit Kemal Ortaokulu
‘Görsel Sanatlar’ Sergisi Açıldı
‘Görsel Sanatlar’ Sergisi Açıldı
Bisiklet turizminde artık Menemen’de var
Bisiklet turizminde artık Menemen’de var
13 Mart 2015 Cuma - 09:31

Aile hekimlerine 30 saat nöbet sınırı

Aile hekimlerine 30 saat nöbet sınırı

Aile hekimlerine 30 saat nöbet sınırı

Aile hekimlerinin nöbetine ilişkin planlama, aile hekimliği uygulamasında aksamaya yol açmayacak şekilde yapılacak ve hafta içi sekizer saat, hafta sonu ise onaltı saatten fazla olmamak üzere haftalık toplam 30 saatten fazla nöbet tutturulamayacak.

Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete`nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Yönetmelik değişikliğiyle eğitim, aile sağlığı merkezinde veya biriminde, tıpta uzmanlık mevzuatında belirlenen sorumluluğu çerçevesinde, asistanlarca sunulan aile hekimliği hizmetlerini ve bu personelin eğitimlerini koordine eden, öğretim üyesi, eğitim görevlisi ve başasistan gibi tıpta uzmanlık mevzuatına göre eğitim vermeye yetkili kişiler yapabilecek.

Eğitim aile hekimliği birimleri, eğiticinin gözetim ve koordinasyonunda, aile hekimliği hizmeti veren bir asistan ile en az bir aile sağlığı elemanından oluşacak.

Eğitim aile sağlığı merkezi, eğiticinin gözetim ve koordinasyonunda, bir veya birden fazla asistan ile aile sağlığı elemanlarınca aile hekimliği hizmetinin verildiği ve tamamı eğitim aile hekimliği birimlerinden oluşan sağlık kuruluşları olacak.

Toplum sağlığı merkezi, bölgesinde yaşayan toplumun sağlığını korumak ve geliştirmek maksadıyla sağlıkla ilgili risk ve sorunları belirleyen, bunlarla ilgili düzeltici ve önleyici faaliyetleri gerçekleştiren, birinci basamak koruyucu, iyileştirici ve rehabilite edici sağlık hizmetlerini koordine eden ve bu hizmetlerin etkin ve verimli bir şekilde sunulmasını izleyen, değerlendiren, denetleyen ve destekleyen, bölgesinde bulunan sağlık kuruluşları ile diğer kurum ve kuruluşlar arasındaki koordinasyonu sağlayan sağlık kuruluşları şeklinde olacak.

Sürekli ikamet ettiği bölgeden uzakta kalacak kişi veya geçici süre ile Türkiye`de ikamet edecek olan kişi, kendisine yakın konumdaki bir aile hekiminden misafir olarak sağlık hizmeti alabilecek. Ancak 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu`na tabi olan ilçeler misafir uygulaması bakımından tek bölge kabul edilecek. Aile hekimlerince aile sağlığı merkezlerinde sunulan nöbet hizmetleri, hekime kayıtlı kişilere bakılmaksızın gerçekleştirilecek. Aile hekimi misafir kişiler için herhangi bir ücret talep etmeyecek.

-Aile hekimlerine nöbet uygulaması

Aile hekimlerine ve aile sağlığı elemanlarına ilgili kanun maddesi uyarınca belirtilen yerlerde haftalık çalışma süresi ve mesai saatleri dışında ayda asgari sekiz saat, ihtiyaç halinde ise bu sürenin üzerinde nöbet görevi verilecek.

Bunlara entegre sağlık hizmeti sunulan merkezlerde artırımlı ücretten yararlananlar hariç olmak üzere, ilgili kanun maddesi uyarınca nöbet ücreti ödenecek. Nöbete ilişkin planlama aile hekimliği uygulamasında aksamaya yol açmayacak şekilde yapılacak ve hafta içi sekizer saat, hafta sonu ise on altı saatten fazla olmamak üzere haftalık toplam 30 saatten fazla nöbet tutturulamayacak.

Aile hekimliği çalışanlarına tuttukları nöbetler karşılığında ilgili kurumlarca nöbet ücreti ödenecek. İhtiyaç ve zaruret halinin tespiti, illerin sağlık personeli doluluk oranı, nüfus, coğrafi koşulları, sosyo-ekonomik ve kültürel özellikleri, nöbet tutulacak sağlık tesisinin il veya ilçe merkezine uzaklığı gibi kriterler göz önünde bulundurulmak suretiyle bakan onayı ile belirlenecek.

Fiilen en az altı ay aile hekimliği yaparak akabinde askerlik veya doğum nedeniyle sözleşmesini feshederek bir defalık tercih hakkına sahip olan aile hekimleri, bu grupta bulunan aile hekimlerine askerlik veya doğum sonrası kamu görevine başlama tarihine göre öncelik verilecek.

Yerleştirme işlemi yapılmasına rağmen yerleştirildiği yeni birimde başlamayan aile hekiminin eski birimine iadesi yapılmayacak ve hekim bir yıl süre ile yeniden yerleştirme başvurusunda bulunamayacak.

Öte yandan, 2 Kasım 2011 tarihinden 1 Şubat 2015 tarihine kadar il sağlık müdürü, kamu hastaneleri birliği genel sekreteri, halk sağlığı müdürü, bakanlık merkez veya bağlı kuruluşlarının daire başkanı ve üstü görevlerinde fiilen bir yıl görev yapmış ve bu görevlerden ayrılmış olan tabip ve uzman tabipler aile hekimliğine başvurmaları halinde 1 Şubat 2016 tarihine kadar yerleştirmeye dahil edilebilecekler.

Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte doğum ve askerlik nedeniyle sözleşmesini feshetmiş olan aile hekimleri için altı ay aile hekimliği yapmış olma şartı aranmayacak.

 
"Kış Uykusu" ödülleri topladı
 
"Milletvekilliği seçimini 5 yıla çıkaralım" çağrısı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
D vitamini alzheimer hastalığını tedavi ediyor
D vitamini alzheimer hastalığını tedavi ediyor
Menemen Foça Aliağa birlikte  hayır” dedi  Şimdilik fareler ölüyor”
Menemen Foça Aliağa birlikte hayır” dedi Şimdilik fareler ölüyor”
Kan bağışçıları 1,5 milyon fidana hayat verdi
Kan bağışçıları 1,5 milyon fidana hayat verdi
Menemen'de Çocuklar Artık Hastaneden Korkmayacak
Menemen'de Çocuklar Artık Hastaneden Korkmayacak
Kahve cilt kanseri riskini azaltabilir
Kahve cilt kanseri riskini azaltabilir
Uyuşturucu ile mücadelede ‘danışma hattı' dönemi
Uyuşturucu ile mücadelede ‘danışma hattı' dönemi
 Verem Dünyada ve Ülkemizde  Önemli Bir Halk Sağlığı Sorunu Olmaya  DEVAM ETMEKTEDİR”
Verem Dünyada ve Ülkemizde Önemli Bir Halk Sağlığı Sorunu Olmaya DEVAM ETMEKTEDİR”
 Aliağa Termik Santral Tarlası Değildir”
Aliağa Termik Santral Tarlası Değildir”
ORGAN BAĞIŞI İÇİN ELELE
ORGAN BAĞIŞI İÇİN ELELE
Menemen'de Radon Gazı Ölçümü
Menemen'de Radon Gazı Ölçümü
Menemen'in Sesi Gazetesine Reklam Ver
Yazarlar Spor Güncel Siyaset Video Galeri Foto Galeri Tümü
Haber içeriklerimiz kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Menemen'in Sesi
© Copyright 2020 Kanatlı Ajans Yayın ve Gazetecilik Tic. Ltd. Şti.
Künye| Bize Ulaşın