Menemen'in Sesi
Yazarlar Spor Güncel Siyaset Video Galeri Foto Galeri Tümü
Başkan Soyer hortumun vurduğu Alaçatı'da
Başkan Soyer hortumun vurduğu Alaçatı'da
Büyükşehir’den küçük ölçekli balıkçılara destek
Büyükşehir’den küçük ölçekli balıkçılara destek
Öncü turizm destinasyonunda birincilik İzmir’e
Öncü turizm destinasyonunda birincilik İzmir’e
FOÇADA TARIM ARAZİLERİNİ BASAN SULAR TAHLİYE EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR
FOÇADA TARIM ARAZİLERİNİ BASAN SULAR TAHLİYE EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR
26 Ocak 2021 Salı - 15:42

Menemen’de Uyuşturucunun Kökü Kazınıyor

Menemen’de Uyuşturucunun Kökü Kazınıyor

Menemen Adliyesi´nin 2020 faaliyet raporunu açıklamak amacıyla makamında basın açıklaması gerçekleştiren Menemen Cumhuriyet Başsavcısı Uğur Gündoğdu, Kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla hazırlanan 2020 yılına ait faaliyet raporunu Ulusal Yargı Ağır Bilişim (UYAP) sisteminde yer alan bilgiler esas alınarak Menemen Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yargı hizmetlerinde hesap verilebilirliği ve şeffaflığın geliştirilmesi için düzenlendiğini aktararak hazırlanan raporu basın mensuplarıyla paylaştı.

Uzlaştırma konusunda Menemen Adliyesi olarak verimli bir kurum haline geldiklerini de dile getiren Menemen Cumhuriyet Başsavcısı Uğur Gündoğdu “Uzlaştırmacılarımızın hemen hemen hepsi Hukuk bölümü mezunu. Adliye bünyemizde uzlaştırmacılarımızın işlerini kolaylaştırmak için elimizden geleni yapmaya gayret gösteriyoruz. Bu sebeple uzlaştırma konusunda çok verimli bir kurum haline geldik.” şeklinde ifade etti.

Menemen Cumhuriyet Başsavcısı Uğur Gündoğdu, Menemen İlçe Emniyet Müdürlüğü, Menemen İlçe Jandarma Karakol Komutanlığı, Seyrek Jandarma Karakol Komutanlığı ve Menemen sorumluluk alanında Aliağa Narkotik Mücadele Grup Amirliği’nin 2020 yılında uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanan, bulunduran, İmal ve Ticaretini yapan kişilere gerçekleştirilen operasyon sayıları hakkında bilgi verdi.

Menemen Cumhuriyet Başsavcısı Uğur Gündoğdu ilçemize dair istatistiki bilgileri paylaşarak şunları söyledi;

“Menemen Adalet Sarayı; "Kasımpaşa Mahallesi Atatürk Caddesi No:1 Menemen" adresinde 7 katlı 7229 m2 kapalı alanda Cumhuriyet Başsavcılığı Birimleri, 4 Asliye Ceza Mahkemesi, 2 Asliye Hukuk Mahkemesi, 1 Sulh Hukuk Mahkemesi, 1 Aile Mahkemesi, 1 Sulh Ceza Hakimliği, 1 İcra Dairesi ve Seçim Müdürlüğü olarak 1 Cumhuriyet Başsavcısı, 10 Cumhuriyet Savcısı, 11 Hakim ve 121 personel ile hizmet vermektedir.

2017 yılı sayımına göre 170.090 nüfusa sahip olup, Ülkemizin göç alan bir bölgesinde bulunması sebebiyle 2020 yılı itibariyle 200.000 Kişinin yaşadığı tahmin edilen Menemen İlçesinde, Menemen Cumhuriyet Başsavcılığı yargı çevresinde İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı 2, İlçe Jandarma Komutanlığına bağlı 2 karakol bulunmaktadır.

İlçe Jandarma Komutanlığınca Cumhuriyet Başsavcılığımıza bildirilen istatistiklere göre;

257 Şahsa Karşı, 183 Mala Karşı, 156 Topluma Karşı, 36 Millete ve Devlete Karşı, Terör Suçu 5, Göçmen Kaçakçılığı 17, Takibi Gereken Diğer Olaylar 267 olmak üzere toplamda 904 asayiş olayının meydana geldiği bildirilmiştir.

İlçe Emniyet Müdürlüğünce Cumhuriyet Başsavcılığımıza bildirilen istatistiklere göre ise;

564 Topluma Karşı, 1799 Kişilere Karşı,12 Terör Suçu, 1142 Takibi Gereken Diğer Olaylar, 110 Millete ve Devlete Karşı, 1045 Malvarlığına Karşı, 437 Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddet Suçu olmak üzere toplamda 5109 asayiş olayının meydana geldiği bildirilmiştir.

Ulusal Yargı Ağı Bilişim (UYAP) Sisteminde yer alan bilgilere göre Cumhuriyet Başsavcılığımızda 2019 yılından devreden 8853 dosyanın bulunduğu, 2020 yılında 8965 dosyanın geldiği, toplam 17818 dosyadan 8209 adedinin karara çıktığı ve 9609 dosyanın halen derdest olduğu,

Bu dosyalardan 2020 yılında 5256'sı hakkında takipsizlik, 233'ü hakkında birleştirme,11’i hakkında görevsizlik, 483'ü hakkında yetkisizlik, 210'u hakkında fezleke düzenlenmesine ve 1934'ü hakkında Asliye Ceza Mahkemelerine iddianame düzenlenmesine karar verilmiştir.,

Yine 2020 yılı içerisinde Cumhuriyet Başsavcılığımızca halk nezdinde korku ve kaygıya neden olan organize suç örgütlerine operasyonlar yapılmıştır.

Ayrıca; yargıda alternatif çözümlerin oluşturulup, yaygınlaştırılması bakımından uygulanmaya başlanılan uzlaştırma kurumu Menemen Cumhuriyet Başsavcılığı Uzlaştırma Bürosu aracılığıyla hizmet vermekte olup, 2020 yılından gelen 1135 dosyanın 445'i uzlaşma ile sonuçlanmıştır.

Demokratik Hukuk Devletlerinde hesap verilebilirlik ve şeffaflık kamu hizmetlerinin vazgeçilmez birer unsuru haline gelmiş olup, devlet organlarının işleyişinin ve yürütülen tüm hizmetlerin kolayca anlaşılabilir ve açık bir şekilde kamuoyuna sunulması gerekmektedir. Bu gereklilik yargı hizmetleri içinde geçerlidir. Yargıda hesap verilebilirlik ve şeffaflığı artırmak üzere adalet hizmetlerine özgü araçların geliştirilmesi gerekmektedir. Faaliyet raporları kuşkusuz bu amaca hizmet eden en etkin ve önemli araçlardan biri olacaktır. Faaliyet raporları bir yandan hesap verilebilirlik ve şeffaflığın geliştirilmesine hizmet ederken diğer yandan kamuoyu tarafından adalet hizmetlerinin işleyişinin ve performansının denetlenmesini sağlamaktadır. Bu itibarla Menemen Adliyesine ait 2020 yılı faaliyet raporumuz şeffaflık ilkesine uygun ve hesap verilebilirlik çerçevesinde hazırlanarak kamuoyuna sunulmuş olup, hayırlı olmasını ve 2021 yılının ülkemiz, milletimiz ve yargı camiamız ile personelimiz için daha verimli bir şekilde geçmesini temenni eder, saygılarımı sunarım.”

Menemen ilçe Emniyet Müdürlüğü’nün sorumluluk alanında Narkotik konular ile ilgili olarak 2020 yılında Toplam 246 Adet Suç No (Ceraim) verilmiştir. Bunlardan 242 Adet TCK. 191 Uyuşturucu Madde Kullanmak, 22 Adet TCK 224 Adet Uyuşturucu Madde Ticareti suçundan işlem yapılmıştır.

Menemen İlçe Emniyet Müdürlüğü sorumluluk alanında yürütülen Narkotik operasyonlar kapsamında toplam;

- 1559,15 GR - Esrar
- 1,31 GR - Bonzai
- 3033 Adet  – Hap
- 70,20 GR – Scunk
- 1,00 GR – Kokain
- 10,94 GR – Jamaika
- 159,00 GR – Mariana
- 617,14 GR – Metamfetamin ele geçirilmiştir.

Menemen ilçe Jandarma Karakol Komutanlığı sahalarında 2020 yılında 18 adet Uyuşturucu ve Uyarıcı Maddelere ilişkin işlem yapılmıştır. Meydana gelen olaylarda 25 kişi hakkında Uyuşturucu ve Uyarıcı Madde Bulundurmak suçundan, 4 kişi hakkında Uyuşturucu ve Uyarıcı Madde imal ve ticareti Yapmak suçundan işlem yapılmıştır.

Menemen ilçe Jandarma Karakol Komutanlığı sorumluluk alanında yürütülen Narkotik operasyonlar kapsamında toplam;

- 11 Kutu Toplamda 616 adet Ragapen marka tıbbı ilaç,
- 144 gram Kubar Esrar,
- 1 Adet Ruhsatsız Av Tüfeği,
- 156 kök Hint Keneviri 176 Kök Haşhaş bitkisi
- 1 Adet Oberage marka 7,65 mm Ruhsatsız Tabanca ele geçirilmiştir.

Seyrek Jandarma Karakol Komutanlığı sorumluluk sahalarında 2020 yılında 10 adet Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Kullanmak, Bulundurmak, İmal ve Ticaretini Yapmak suçlarına ilişkin işlem yapılmıştır. Bunlardan 3 tanesi Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde İmal ve Ticareti Yapmak (TCK Md.188) 7 tanesi Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Bulundurmak (TCK Md. 191) suçlarından işlem yapılmıştır.

Seyrek Jandarma Karakol Komutanlığı sorumluluk alanında yürütülen Narkotik operasyonlar kapsamında toplam;

- 2018 gr. Kubar esrar,
- 51 Kök Kenevir,
- 142 gr. Kristal olarak tabir edilen uyuşturucu veya uyarıcı madde,
- 225 adet hap,
- 4 adet Uyuşturucu Madde Kullanmaya yarayan bong olarak tabir edilen şişe,
- 11 adet cep telefonu,
- 1 adet hançer,
- 83270 TL, 1000 Dolar ve 3015 Euro Yabancı menşeli para,
- 3 adet ruhsatsız tabanca,
- 2 adet ruhsatsız av tüfeği,
- 1 adet pala,
- 1 adet sahte sürücü belgesi,
- Çok sayıda uyuşturucu madde imal edilmesinde kullanılan ısıtıcı, vantilatör, havalandırma düzenekleri, ışıklandırma sistemleri, boş saksılar, adaptörler,
- 28 adet 9 mm. fişek,
- 9 adet av tüfeği fişeği,
- 4 adet 7,65 mm. fişek,
- 3 adet sustalı olduğu değerlendirilen bıçak ele geçirilmiştir.

Aliağa Narkotik Suçlarla Mücadele Grup Amirliği’nin Menemen sorumluluk alanında 2020 yılında 30 ceraim verilmiştir. Bunlardan 6 tanesi (TCK 188) suçundan, 2 tanesi (2313 SKM) suçundan, 1 tanesi (TCK 190) suçundan ve 21 tanesi (TCK 191) suçundan işlem yapılmıştır.

Aliağa Narkotik Suçlarla Mücadele Grup Amirliği’nin Menemen’de sorumluluk alanında yürütülen Narkotik operasyonlar kapsamında toplam;

- 8 Kilo 54,25 Gram Kubar Esrar,
- 202 Kök Kenevir Bitkisi,
- 70 Adet Sentetik Ecza,
- 5 Adet Tabanca,
- 6 Adet Şarjör,
- 30 Adet Mermi,
- 2 Adet Av Tüfeği ve
- Uyuşturucu ticaretinden elde edildiği değerlendirilen 19.660 TL ele geçirilmiştir.

Haber Gökay ÖZALP

 
MEBGEM’de yüz yüze eğitimler başladı
 
DenizBank ve Menemen Ziraat Odası işbirliği ile İlaç , tohum ödemelerinde 5 ay vade imkanı
YORUMLAR
Toplam 1 yorum var, 1 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Necla 29 Ocak 2021 Cuma 19:10

İyi güzel söyöüyorsunuzda başsavcım roman mahalleleri uyuşturucu kay nıyobi dur diyen yok 13..15 yaşlarında kız erkek çocuklarını mahvettiler sizin istihbaratı nı nasıl çalışıyo aileler başa çıkamıyo günahtır vebaldir lütfen köklü bir çözüm bulun Saygılar

Yorumu oyla      0      0  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
MÜSAADE ETMEYECEĞİZ
MÜSAADE ETMEYECEĞİZ
POMPALI TÜFEKLE AÇILAN ATEŞ SONUCU 7 KİŞİ YARALI
POMPALI TÜFEKLE AÇILAN ATEŞ SONUCU 7 KİŞİ YARALI
Üçyol Ailesi Yasta
Üçyol Ailesi Yasta
İzmir’deki Covid Poliklinik Hizmeti Veren Alanlar İçerisinde En İyisi Oldu
İzmir’deki Covid Poliklinik Hizmeti Veren Alanlar İçerisinde En İyisi Oldu
Yürütmeyi Durdurma Kararına İtiraz Reddedildi
Yürütmeyi Durdurma Kararına İtiraz Reddedildi
Kubilay Unutulmadı
Kubilay Unutulmadı
Mahkemeden Kritik Karar…  Yürütmeyi Durdurma
Mahkemeden Kritik Karar… Yürütmeyi Durdurma
Menemen’de uyuşturucu operasyonu 1 kişi gözaltına alındı
Menemen’de uyuşturucu operasyonu 1 kişi gözaltına alındı
Menemen’de Uyuşturucu Operasyonunda 4 Gözaltı
Menemen’de Uyuşturucu Operasyonunda 4 Gözaltı
Sigara ve Tütün Mamulleri Operasyonunda 3 kişi Gözaltına Alındı
Sigara ve Tütün Mamulleri Operasyonunda 3 kişi Gözaltına Alındı
Menemen'in Sesi Gazetesine Reklam Ver
Yazarlar Spor Güncel Siyaset Video Galeri Foto Galeri Tümü
Haber içeriklerimiz kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Menemen'in Sesi
© Copyright 2020 Kanatlı Ajans Yayın ve Gazetecilik Tic. Ltd. Şti.
Künye| Bize Ulaşın